RUN Age Group Results for 13 & Under based on Chip Elapsed time








Position Bib # Name Gender Age City State Team Name Pace Total
1 167 Austin Ebert M 13


09:53 00:30:37.85
2 187 Grant Stender M 11


09:54 00:30:42.48
3 149 ADAM THORSEN M 13 Mt. Morris IL
10:23 00:32:10.80
4 161 Seth Stevens M 11


10:47 00:33:27.34
5 54 LANE HALVERSON M 11 Chana IL
12:12 00:37:48.16
6 33 Gabe Eckerd M 10 Chana IL
12:27 00:38:36.41
7 109 Braden Ray M 12 Ashton IL Thunder Chickens 14:44 00:45:41.86
8 162 Cayden Lewis M 11


15:54 00:49:16.96
9 89 GAVIN MORROW M 9 Oregon IL
15:54 00:49:18.98
10 57 RORY HAMMER M 10 Mt. Morris IL
16:43 00:51:49.13
11 111 Wesley Ray M 11 Ashton IL Thunder Chickens 17:43 00:54:54.38
12 114 Joshua Reisinger M 10 Stillman Valley IL
20:15 01:02:48.84










RUN Age Group Results for 14 - 17 based on Chip Elapsed time








Position Bib # Name Gender Age City State Team Name Pace Total
1 160 Jordan Wilkins M 16


07:55 00:24:33.36
2 191 Kyle Cermak M 16


09:56 00:30:48.77
3 192 Jaspreet Gill M 16


10:31 00:32:37.72










RUN Age Group Results for 18+ based on Chip Elapsed time








Position Bib # Name Gender Age City State Team Name Pace Total
1 196 Anthony Wells M 26


06:59 00:21:40.94
2 177 Carson Andrew M 25


07:20 00:22:45.09
3 181 Michael Bliss M 25


07:32 00:23:20.07
4 71 Matthias Kemmeren M 37 Dixon IL Crest Foods 1 07:46 00:24:05.17
5 180 Nathan Mccann M 20


08:22 00:25:55.67
6 52 TIM HALSMER M 49 Byron IL
08:52 00:27:30.11
7 49 Justin Guenther M 27 Oregon IL
09:00 00:27:54.95
8 68 Jeff Janke M 57 Oregon IL
09:03 00:28:04.26
9 107 FRED RANGEL M 62 Sterling IL
09:08 00:28:18.38
10 172 Dan Withers M 30


09:28 00:29:22.57
11 200 Shane Miller M 45


09:32 00:29:32.06
12 198 Eric Brechon M 42


09:37 00:29:50.91
13 144 Jared Stumpenhorst M 36 Rochelle IL Crest Foods 1 09:44 00:30:10.32
14 150 Adam Weller M 19 Mt.Morris IL
09:48 00:30:24.51
15 164 Justin Ebert M 38


09:53 00:30:38.54
16 171 Kevin Hemmen M 44


09:58 00:30:55.25
17 128 John Shenberger M 37 Oregon IL
10:03 00:31:10.17
18 88 Randy Morris M 51 Mt.Morris IL
10:12 00:31:37.30
19 73 BRIAN KETTER M 42 Oregon IL
10:12 00:31:38.05
20 93 Tom Orrick M 50 Normal IL
10:13 00:31:40.05
21 122 Harlen Schopp M 46 Ashton IL Thunder Chickens 10:53 00:33:45.75
22 82 JOHN MCFALLS SR M 58 Oregon IL
11:10 00:34:36.42
23 101 Uriel Perez M 23 Davis Junction IL
11:15 00:34:51.73
24 183 Josh Brown M 32


11:35 00:35:56.09
25 78 JORDAN LOOS M 27 Rockford IL
11:38 00:36:04.94
26 194 Austin Young M 23


11:58 00:37:07.08
27 190 Steve Foss M 49


11:59 00:37:08.66
28 153 SHANE WILLIAMS M 25 Milledgeville IL
12:00 00:37:13.10
29 115 Jim Rhodes M 40 Dixon IL Crest Foods 1 12:02 00:37:19.16
30 2 Alfonzo Alvarado M 36 Oregon IL Crest Foods 2 12:04 00:37:23.52
31 199 Allan Krool M 54

Crest Foods 2 12:09 00:37:39.20
32 159 James Scanlon M 47

White Pines Ranch 12:12 00:37:48.98
33 188 Steve Stender M 46


12:41 00:39:19.53
34 103 James Plock M 31 Lanark IL
13:09 00:40:46.36
35 64 Nick Hoffman M 36 Mt.Morris IL
13:22 00:41:26.35
36 130 DEAN SHOUER M 50 Byron IL
13:28 00:41:46.32
37 178 Kevin Rudy M 53


13:57 00:43:15.33
38 182 Warren Neubauer M 56


14:18 00:44:20.35
39 6 Brad Bauer M 59 Oregon IL
14:21 00:44:28.11
40 4 BEN BARTELT M 40 Byron IL
15:00 00:46:31.27
41 156 Seven Knapp M 24

White Pines Ranch 15:40 00:48:33.64
42 56 JASON HAMMER M 43 Mt. Morris IL
16:15 00:50:23.87
43 60 Edward Hendley M 43 Dixon IL
18:35 00:57:37.00










RUN Age Group Results for 13 & Under based on Chip Elapsed time








Position Bib # Name Gender Age City State Team Name Pace Total
1 186 Sophia Stender F 11


11:29 00:35:35.28
2 147 ABIGAIL TATE F 12 Dixon IL
14:10 00:43:55.13
3 185 Anna Stender F 9


16:02 00:49:41.38
4 175 Sarah Stevens F 10


18:18 00:56:44.10
5 168 Brooke Halverson F 7


19:07 00:59:16.02
6 165 Lexi Ebert F 10


19:31 01:00:30.94
7 173 Macenzie Glosser F 10


19:32 01:00:34.09










RUN Age Group Results for 14 - 17 based on Chip Elapsed time








Position Bib # Name Gender Age City State Team Name Pace Total
1 170 Caryssa Hemmen F 16


12:28 00:38:40.92
2 176 Isabelle Bergstrom F 15


14:23 00:44:34.24
3 158 Corey Herm F 15

White Pines Ranch 15:36 00:48:21.29










RUN Age Group Results for 18+ based on Chip Elapsed time








Position Bib # Name Gender Age City State Team Name Pace Total
1 179 Lisa Rudy F 51


09:10 00:28:26.72
2 43 Kelci Foss F 20 Mt.Morris IL
09:18 00:28:50.96
3 65 Christine Hoyle F 46 Oregon IL
09:34 00:29:40.57
4 127 Beth Shenberger F 37 Oregon IL
09:54 00:30:40.63
5 74 TINA KETTER F 42 Oregon IL
10:12 00:31:38.14
6 141 Jill Strange F 29 Sterling IL
10:21 00:32:04.46
7 92 Steph Orrick F 29 Normal IL
10:22 00:32:08.67
8 193 Sarah Young F 27


10:24 00:32:14.67
9 195 Angela Wells F 24


10:49 00:33:31.16
10 28 KATIE DAVIS F 36 Sycamore IL
10:51 00:33:38.03
11 116 Kena Rivera F 41 Dixon IL Crest Foods 2 10:52 00:33:40.02
12 62 Tara Hendricks F 32 Oregon IL
10:56 00:33:53.74
13 90 TRISHA MORROW F 37 Oregon IL
10:59 00:34:05.13
14 145 Denise Swartz F 62 Byron IL
11:25 00:35:23.91
15 11 RACHEL BRUNNER F 27 Oregon IL
11:29 00:35:36.69
16 126 STEPHANIE SEWELL F 33 Oregon IL
11:32 00:35:45.55
17 123 Lisa Schroeder F 36 Oregon IL
11:44 00:36:21.13
18 132 MAGGIE STALZER F 36 Haverhill IA
11:44 00:36:21.81
19 46 Kerri Fry F 31 Oregon IL
11:49 00:36:37.59
20 27 June Danekas F 53 Oregon IL Crest Foods 1 11:58 00:37:05.03
21 174 April Glosser F 39


12:09 00:37:41.73
22 5 MICHELLE BARTELT F 40 Byron IL
12:15 00:38:00.89
23 50 SHARI HALSMER F 51 Byron IL
12:19 00:38:12.26
24 79 ANDREA LUEDERS F 31 Freeport IL
12:23 00:38:22.04
25 40 Jessica Fair F 26 Oregon IL
12:25 00:38:29.43
26 3 Cass Askegaard F 43 Dixon IL Crest Foods 2 12:29 00:38:41.53
27 48 Brittany Groenhagen F 29 Oregon IL
12:29 00:38:41.78
28 81 DELANEY MAHONEY F 19 Oregon IL
12:44 00:39:29.85
29 80 ANGELA MAHONEY F 47 Oregon IL
12:51 00:39:51.74
30 169 Maggie Meyer F 30


12:52 00:39:52.38
31 14 LISA CHANDLER F 49 Dixon IL
12:53 00:39:57.57
32 129 Heather Sherman F 34 Tonica IL
12:58 00:40:12.14
33 117 JULIE ROGERS F 31 Oregon IL
13:14 00:41:00.46
34 131 JENNIFER SHOUER F 45 Byron IL
13:28 00:41:44.97
35 201 Allie Stover F 19

White Pines Ranch 13:34 00:42:03.65
36 157 Mckenzie Cullen F 21

White Pines Ranch 13:38 00:42:15.54
37 67 Deanne Janke F 57 Oregon IL
14:15 00:44:12.12
38 7 Donna Bauer F 58 Oregon IL
14:20 00:44:27.98
39 197 Karissa Corbin F 20


14:23 00:44:36.62
40 38 Shana Engelkes F 40 Oregon IL
14:27 00:44:47.71
41 9 JENNA BENNETT F 27 Rockford IL
14:29 00:44:55.97
42 166 Amy Ebert F 39


14:37 00:45:20.68
43 83 Andra Meiners F 27 Oregon IL
15:06 00:46:50.27
44 76 Lacy Lewis F 19 Sterling IL
15:45 00:48:50.95
45 42 Julie Foss F 47 Mt.Morris IL
16:36 00:51:29.48
46 125 Minnette Scott F 43 Oregon IL Serenity Hospice 16:53 00:52:19.14
47 23 Shannon Cremeens F 33 Oregon IL
17:39 00:54:42.22
48 110 Linda Ray F 41 Ashton IL Thunder Chickens 17:42 00:54:54.00
49 61 Tricia Hendley F 40 Dixon IL
18:34 00:57:34.77
50 189 Jeannette Stender F 44


18:50 00:58:23.43
51 34 Jen Eckerd F 45 Chana IL
18:52 00:58:29.10
52 55 MICHELLE HALVERSON F 37 Chana IL
19:02 00:58:59.82
53 113 Amanda Reisinger F 38 Stillman Valley IL
20:11 01:02:34.15