INDIVIDUAL Top Males Overall based on Chip Elapsed time












Position Bib # Name City State Gender Age Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 34 CHRIS HUTCHISON Camby IN M 32 00:10:29.00 00:00:59.90 00:43:03.60 22.3 00:00:25.20 00:19:55.20 01:14:53.10
2 23 BRADLEY SHANNON Bloomington IN M 29 00:10:46.00 00:00:28.70 00:44:37.90 21.52 00:00:31.00 00:18:50.70 01:15:14.50
3 10 MATT PLUNKETT Bloomington IN M 38 00:11:27.00 00:00:46.10 00:45:49.40 20.95 00:00:31.30 00:21:39.50 01:20:13.40














INDIVIDUAL Top Females Overall based on Chip Elapsed time












Position Bib # Name City State Gender Age Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 45 BARBARA PERKINS Elmsford NY F 28 00:10:37.00 00:00:24.80 00:53:07.30 18.07 00:00:25.80 00:22:37.90 01:27:13.10
2 40 CHERRYL ELLISON Indianapolis IN F 23 00:16:42.70 00:01:04.40 00:55:01.50 17.45 00:00:39.40 00:26:31.10 01:39:59.20
3 3 DESSA COOPER West York IL F 32 00:14:07.90 00:02:15.30 01:00:45.90 15.8 00:00:37.50 00:26:33.20 01:44:20.10














INDIVIDUAL Age Group Results for 20 - 24 based on Chip Elapsed time












Position Bib # Name City State Gender Age Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 52 WILLIAM KINDRICK Greenfield IN M 23 00:13:04.00 00:00:35.30 00:49:21.90 19.45 00:00:22.50 00:23:58.10 01:27:22.00
2 44 ZACH HOROWITZ Carmel IN M 20 00:15:26.00 00:01:03.90 00:49:17.50 19.48 00:01:07.70 00:21:15.80 01:28:11.10
3 31 AARON ZELL Bloomington IN M 23 00:19:17.70 00:01:45.60 00:47:22.40 20.27 00:01:19.60 00:22:45.30 01:32:30.90
4 24 JACE WISDORF Carmel IN M 20 00:15:35.90 00:03:02.30 00:53:13.10 18.04 00:01:24.50 00:22:11.50 01:35:27.60
5 26 CHRIS MOYER Bloomington IN M 21 00:11:26.50 00:02:18.40 01:04:21.20 14.92 00:00:36.20 00:23:21.00 01:42:03.60
6 16 KEVIN KUNKLE Bloomington IN M 23 00:28:09.00 00:03:59.20 01:13:26.20 13.07 00:00:37.10 00:33:32.70 02:19:44.40














INDIVIDUAL Age Group Results for 25 - 29 based on Chip Elapsed time












Position Bib # Name City State Gender Age Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 14 CHRISTIAN PARKER Batesville IN M 26 00:14:35.20 00:02:22.60 00:47:00.00 20.43 00:01:03.40 00:23:40.70 01:28:42.10
2 47 VINCENT GILLMORE St. Meinrad IN M 27 00:16:38.90 00:02:26.40 00:57:11.90 16.79 00:00:27.90 00:21:56.90 01:38:42.20
3 15 KALEB PARKER Chicago IL M 25 00:15:19.40 00:04:51.60 01:04:23.80 14.91 00:02:25.60 00:27:38.60 01:54:39.20
4 49 CHRIS PALMER Indianapolis IN M 29 00:21:13.70 00:02:47.80 01:12:16.20 13.28 00:02:56.90 00:33:55.70 02:13:10.50
5 28 LOGAN MUMMA Bloomington IN M 25 00:21:07.80 00:01:56.40 01:20:48.10 11.88 00:01:01.00 00:35:42.40 02:20:36.00














INDIVIDUAL Age Group Results for 30 - 34 based on Chip Elapsed time












Position Bib # Name City State Gender Age Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 2 JOHN AUSTIN LEE Indianapolis IN M 30 00:14:46.90 00:01:21.00 00:52:22.20 18.33 00:00:51.70 00:23:12.40 01:32:34.40
2 38 ERIC HALL Indianapolis IN M 33 00:13:05.40 00:01:39.80 00:53:54.00 17.81 00:00:49.70 00:25:44.60 01:35:13.60
3 48 JEFFREY CARDELLA Indianapolis IN M 34 00:15:36.80 00:02:49.20 00:55:10.90 17.4 00:00:28.30 00:26:17.20 01:40:22.70
4 25 DAVID CHARLES Bloomington IN M 31 00:15:23.10 00:01:51.30 01:00:00.10 16 00:01:41.30 00:33:06.70 01:52:02.60
5 20 MICHAEL SCHWEISS Indianapolis IN M 34 00:16:17.70 00:01:37.10 01:01:08.80 15.7 00:01:23.60 00:32:03.90 01:52:31.30
6 37 JEREMY ANDERSON Bloomington IN M 31 00:21:37.00 00:02:11.50 01:04:15.40 14.94 00:00:45.70 00:29:41.40 01:58:31.20














INDIVIDUAL Age Group Results for 35 - 39 based on Chip Elapsed time












Position Bib # Name City State Gender Age Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 5 MAARTEN BOUT Bloomington IN M 37 00:09:47.80 00:00:46.00 00:48:59.70 19.6 00:00:00.00 10:28:28.50 01:22:00.90
2 4 ZAC COOPER West York IL M 35 00:13:51.10 00:01:09.90 00:47:25.20 20.25 00:00:45.60 00:27:19.00 01:30:31.00
3 32 BILL NEWBY Bloomington IN M 38 00:19:16.00 00:01:45.10 00:56:13.80 17.08 00:00:29.10 00:24:23.90 01:42:08.10
4 17 ANDREW PITTMAN Olney IL M 36 00:16:52.50 00:01:51.50 01:00:24.40 15.89 00:00:28.10 00:23:47.50 01:43:24.20
5 22 MIGUEL ARAQUE bloomington IN M 38 00:16:01.70 00:02:00.40 00:59:05.30 16.25 00:00:36.60 00:26:10.30 01:43:54.50
6 19 JESUS SANCHEZ CASADO Bloomington IN M 39 00:15:36.40 00:02:14.30 00:58:37.20 16.38 00:01:58.10 00:25:34.10 01:44:00.50














INDIVIDUAL Age Group Results for 40 - 44 based on Chip Elapsed time












Position Bib # Name City State Gender Age Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 13 EDUARDO FERNANDEZ Bloomington IN M 41 00:12:52.00 00:01:00.40 00:46:40.60 20.57 00:00:47.80 00:20:08.70 01:21:29.70
2 29 BRADLEY HEIM Bloomington IN M 41 00:13:54.40 00:02:23.30 00:59:37.90 16.1 00:01:28.10 00:27:37.10 01:45:01.00
3 43 FRED PERRY Bloomington IN M 42 00:13:37.30 00:01:38.90 01:00:20.50 15.91 00:01:10.90 00:28:55.80 01:45:43.50
4 21 ERIC RODKIN Bloomington IN M 43 00:14:42.00 00:01:22.80 01:01:44.60 15.55 00:01:13.70 00:31:25.30 01:50:28.70














INDIVIDUAL Age Group Results for 45 - 49 based on Chip Elapsed time












Position Bib # Name City State Gender Age Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 36 STEVE PLASSE Crothersville IN M 47 00:12:22.00 00:01:13.30 00:47:38.30 20.15 00:00:56.60 00:24:23.60 01:26:34.00
2 18 BERNARDO GAMEZ Bloomington IN M 47 00:21:55.90 00:02:11.30 01:03:46.90 15.05 00:01:21.10 00:24:58.30 01:54:13.80














INDIVIDUAL Age Group Results for 55 - 59 based on Chip Elapsed time












Position Bib # Name City State Gender Age Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 33 PAUL SPARKS Bloomington IN M 58 00:14:46.50 00:01:27.60 00:56:20.40 17.04 00:00:52.30 00:21:55.20 01:35:22.20
2 12 DAVID CHASE Westfield IN M 57 00:16:48.20 00:01:19.40 00:54:26.90 17.64 00:01:09.60 00:24:58.60 01:38:42.90
3 53 TIM HENKE bloomington IN M 56 00:15:30.80 00:01:48.20 00:57:06.40 16.81 00:01:53.80 00:29:21.80 01:45:41.20
4 46 CHRIS JONES loogootee IN M 56 00:19:37.00 00:01:54.30 00:58:43.00 16.35 00:01:10.70 00:28:49.40 01:50:14.50














INDIVIDUAL Age Group Results for 65 - 69 based on Chip Elapsed time












Position Bib # Name City State Gender Age Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 35 N.T. RICKER Lexington KY M 66 00:17:06.50 00:02:51.00 00:59:21.10 16.18 00:01:50.40 00:35:15.00 01:56:24.30














INDIVIDUAL Age Group Results for 25 - 29 based on Chip Elapsed time












Position Bib # Name City State Gender Age Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 55 ALEXA BUCKINGHAM Chicago IL F 25 00:21:17.20 00:04:21.50 01:14:47.90 12.84 00:01:27.60 00:29:10.30 02:11:04.80
2 50 NATALIE PALMER Indianapolis IN F 29 00:21:09.40 00:02:47.70 01:12:17.80 13.28 00:02:53.10 00:33:55.60 02:13:03.80
3 56 Sydnee Willoughby Indianapolis IN F 25 00:16:25.20 00:03:04.70 01:33:15.50 10.29 00:03:07.60 00:48:59.70 02:44:52.90














INDIVIDUAL Age Group Results for 40 - 44 based on Chip Elapsed time












Position Bib # Name City State Gender Age Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 9 KRISTEN PUBLOW Bloomington IN F 43 00:27:27.50 00:04:43.60 01:18:49.60 12.18 00:00:39.80 00:33:02.10 02:24:42.90














INDIVIDUAL Age Group Results for 50 - 54 based on Chip Elapsed time












Position Bib # Name City State Gender Age Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 41 BECKY PETERSON Indianapolis IN F 53 00:00:00.00 00:00:00.00 00:00:00.00 0 00:00:00.00 10:56:35.40 01:50:02.80