OLYMPIC Top Males Overall based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 114 GREG GROSICKI 28 M Muncie IN 08:07:04.22 00:18:54.95 1 00:00:48.89 2 00:59:30.63 25.06 1 00:00:38.08 1 00:37:08.16 05:59 2 01:57:00.71
2 7 JEREMY RIELLEY 31 M Chicago IL 08:07:04.22 00:19:49.19 8 00:00:57.74 4 01:02:52.38 23.72 3 00:00:43.29 4 00:35:08.00 05:39 1 01:59:30.59
3 118 JOSIAH LEUENBERGER 30 M Bloomington IN 08:07:04.22 00:21:11.30 11 00:01:24.89 11 01:02:12.21 23.97 2 00:01:09.72 19 00:37:25.90 06:01 4 02:03:24.02






















OLYMPIC Top Females Overall based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 4 JENNIFER GARRISON 38 F Naperville IL 08:07:04.22 00:21:22.34 13 00:01:41.15 16 01:07:31.84 22.09 9 00:00:53.43 00:41:11.13 06:38 20 02:12:39.88
2 5 RACHEL PEARSON 29 F FOREST PARK IL 08:07:04.22 00:19:25.92 4 00:01:50.86 19 01:11:13.21 20.94 25 00:00:40.60 00:39:46.42 06:24 12 02:12:57.01
3 22 JACQUELINE GODBE 26 F Chicago IL 08:09:35.27 00:19:05.35 3 00:01:14.07 7 01:12:00.81 20.71 28 00:01:51.50 00:43:47.04 07:03 28 02:17:58.77






















OLYMPIC Age Group Results for 19 & Under based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 79 JAMES MANDEVILLE 15 M terre haute IN 08:12:55.21 00:20:40.84 9 00:03:55.05 76 01:24:10.99 17.72 71 00:02:22.60 56 00:54:45.68 08:49 72 02:45:55.15






















OLYMPIC Age Group Results for 20 - 24 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 124 TREY SHEPARD 21 M Edinburgh IN 08:07:04.22 00:19:41.14 7 00:01:08.07 5 01:08:02.11 21.92 11 00:02:03.75 51 00:40:25.04 06:30 16 02:11:20.11
2 2 PAUL HINTZ 22 M Pickerington OH 08:07:04.22 00:19:28.05 5 00:02:18.78 28 01:12:41.80 20.52 32 00:01:06.37 16 00:39:54.83 06:25 13 02:15:29.82
3 44 JOE VAN BOLDEREN 24 M Chicago IL 08:10:57.06 00:21:24.95 14 00:03:23.31 61 01:16:01.39 19.62 44 00:01:35.73 42 00:37:26.26 06:02 5 02:19:51.64
4 34 PATRICK THOMAS 20 M Athens OH 08:10:29.40 00:26:41.24 48 00:02:25.41 32 01:19:21.05 18.79 59 00:01:36.20 43 00:51:36.13 08:18 61 02:41:40.02






















OLYMPIC Age Group Results for 25 - 29 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 8 JOE CATALANO 27 M Chicago IL 08:07:04.22 00:21:18.26 12 00:01:58.16 21 01:10:21.06 21.2 20 00:00:41.49 2 00:38:16.77 06:10 6 02:12:35.74
2 123 PIERRE TAMISIER 29 M chicago IL 08:14:36.32 00:23:16.31 21 00:01:18.53 8 01:08:16.26 21.84 12 00:04:42.38 71 00:38:34.84 06:12 8 02:16:08.31
3 70 JOHN COOPER 27 M Chicago IL 08:12:22.65 00:27:21.10 53 00:01:13.80 6 01:07:48.01 21.99 10 00:01:13.09 27 00:39:45.09 06:24 11 02:17:21.10
4 102 ERIC CASPER 27 M Saint Louis MO 08:13:52.98 00:27:28.98 55 00:03:01.12 50 01:07:30.48 22.09 8 00:01:05.58 14 00:39:57.78 06:26 14 02:19:03.94
5 121 ALEX GRIFFIS 29 M Indianapolis IN 08:14:30.37 00:29:54.72 74 00:02:30.99 35 01:13:10.67 20.38 33 00:01:11.10 23 00:50:35.92 08:08 53 02:37:23.40






















OLYMPIC Age Group Results for 30 - 34 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 1 NICK WANINGER 31 M Santa Claus IN 08:07:04.22 00:19:35.12 6 00:00:31.41 1 01:05:39.88 22.72 4 00:00:42.75 3 00:37:16.98 05:59 3 02:03:46.14
2 30 NATHAN CHAMBERLIN 30 M Chicago IL 08:10:07.89 00:22:02.11 17 00:02:10.71 25 01:09:02.95 21.6 14 00:01:04.21 13 00:41:07.65 06:37 19 02:15:27.63
3 126 MATT WOOD 30 M Chicago IL 08:07:04.22 00:21:35.43 15 00:02:39.23 41 01:10:58.39 21.01 22 00:00:55.54 8 00:42:49.68 06:53 24 02:18:58.26
4 3 BRANT BAHLER 30 M Bloomington IN 08:07:04.22 00:21:50.39 16 00:01:18.88 9 01:11:53.04 20.75 27 00:01:43.78 45 00:43:34.58 07:01 25 02:20:20.66
5 20 TOM ZIENTEK 34 M Village of Lakewood IL 08:09:32.50 00:27:07.13 49 00:01:19.40 10 01:16:05.07 19.6 45 00:01:44.86 46 00:51:15.92 08:15 59 02:37:32.38
6 73 RYAN BAUER 32 M Park Ridge IL 08:12:29.09 00:29:11.92 67 00:04:25.10 85 01:24:37.48 17.62 72 00:03:00.20 64 00:47:35.38 07:40 46 02:48:50.08
7 117 JOE BARIN 34 M Tinley Park IL 08:14:27.13 00:30:09.98 77 00:04:07.72 81 01:18:39.49 18.96 57 00:01:26.01 36 01:03:16.60 10:11 89 02:57:39.80
8 19 CHRIS DAY 34 M Brazil IN 08:09:21.93 00:29:51.77 72 00:03:57.41 78 01:29:01.36 16.75 83 00:03:29.44 67 01:00:42.26 09:46 84 03:07:02.23
9 108 NIKHIL VIJ 32 M Shorewood IL 08:14:10.58 00:47:03.18 103 00:05:59.41 99 01:38:29.43 15.14 95 00:02:32.49 59 01:07:01.88 10:47 95 03:41:06.39






















OLYMPIC Age Group Results for 35 - 39 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 18 KEVIN FERGUSON 37 M Chicago IL 08:08:45.76 00:24:35.39 32 00:02:22.78 30 01:07:26.75 22.11 7 00:00:51.30 7 00:38:25.33 06:11 7 02:13:41.54
2 25 ADAM STAKEMAN 38 M Wabash IN 08:09:42.33 00:23:58.79 28 00:02:04.98 22 01:15:57.16 19.63 42 00:01:08.04 17 00:43:53.67 07:04 29 02:27:02.64
3 122 GREG CHAGANOS 35 M CHICAGO IL 08:14:33.45 00:28:38.68 62 00:02:23.95 31 01:17:10.55 19.32 49 00:01:20.52 32 00:39:57.83 06:26 15 02:29:31.52
4 119 JONATHAN STANNER 35 M Glen Ellyn IL 08:10:21.83 00:23:43.31 25 00:03:24.75 63 01:16:31.94 19.49 46 00:02:02.21 50 00:43:59.24 07:05 31 02:29:41.45
5 38 LORENZO FAVELA JR 39 M Chicago IL 08:10:41.33 00:25:38.93 43 00:02:45.88 44 01:15:34.89 19.73 40 00:01:30.70 39 00:45:19.75 07:18 34 02:30:50.14
6 91 JAKE SPITZ 35 M Chicago IL 08:13:27.17 00:29:51.77 73 00:01:38.75 14 01:20:59.25 18.41 63 00:02:02.20 49 00:40:30.49 06:31 17 02:35:02.45
7 58 AJ LUCINA 35 M Chicago IL 08:11:35.06 00:28:06.49 58 00:02:39.18 40 01:14:33.31 20 35 00:02:10.55 53 00:49:07.19 07:54 48 02:36:36.71
8 81 TOM MANGIA 39 M Bloomington IN 08:13:01.82 00:28:55.25 65 00:02:49.01 47 01:18:11.35 19.07 54 00:00:51.02 6 00:50:46.97 08:10 56 02:41:33.60
9 24 ADAM OSHAUGHNESSY 36 M Saint john IN 08:09:38.87 00:29:12.83 68 00:03:37.17 68 01:20:20.74 18.56 61 00:01:48.33 47 00:53:16.88 08:34 68 02:48:15.96
10 97 REICH GAPASIN 39 M Evansville IN 08:13:37.52 00:30:10.61 78 00:04:25.99 86 01:14:47.59 19.94 38 00:03:42.00 69 00:57:14.43 09:13 81 02:50:20.61






















OLYMPIC Age Group Results for 40 - 44 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 11 ERIC RODKIN 43 M Bloomington IN 08:07:04.22 00:23:04.55 20 00:03:24.88 64 01:10:11.72 21.25 19 00:01:10.49 22 00:42:23.72 06:49 23 02:20:15.37
2 17 RON STEFFY 43 M Jasper IN 08:09:17.59 00:22:50.39 19 00:01:50.34 18 01:11:48.26 20.77 26 00:01:09.89 20 00:43:46.75 07:03 27 02:21:25.62
3 74 MATTHEW MILLER 41 M Mattoon IL 08:12:32.81 00:28:50.15 64 00:02:07.08 23 01:09:05.01 21.59 15 00:01:01.21 11 00:43:39.64 07:02 26 02:24:43.10
4 75 BRENT RUDDY 40 M Indianapolis IN 08:12:36.78 00:23:41.22 24 00:01:30.10 12 01:15:53.31 19.65 41 00:00:59.51 9 00:43:58.35 07:05 30 02:26:02.49
5 69 JASON LUCHTEFELD 42 M Robinsons IL 08:12:18.68 00:28:19.97 59 00:01:32.46 13 01:08:58.73 21.62 13 00:01:11.90 25 00:46:25.46 07:28 38 02:26:28.52
6 60 BRIAN ARBETMAN 40 M Naperville IL 08:11:40.80 00:30:15.23 79 00:04:32.73 88 01:17:40.19 19.2 52 00:02:35.79 60 00:39:41.82 06:23 10 02:34:45.76
7 26 MICHAEL MATTINGLY 42 M Louisville KY 08:09:45.71 00:25:02.51 34 00:02:57.85 49 01:12:34.55 20.55 29 00:01:14.10 29 00:53:48.50 08:40 69 02:35:37.50
8 54 KYLE BEIMFOHR 43 M Avon IN 08:11:19.05 00:25:24.57 37 00:03:03.90 52 01:16:58.86 19.38 48 00:01:17.93 31 00:49:36.87 07:59 50 02:36:22.13
9 37 SHAWN BOWMAN 40 M Dyer IN 08:10:38.10 00:21:01.80 10 00:03:45.58 74 01:21:50.52 18.22 67 00:01:34.33 41 00:50:20.05 08:06 52 02:38:32.27






















OLYMPIC Age Group Results for 45 - 49 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 76 DOUG HORTIN 48 M Albion IL 08:12:39.74 00:30:01.38 75 00:01:46.56 17 01:09:32.20 21.45 17 00:01:11.45 24 00:45:46.62 07:22 37 02:28:18.22
2 47 TIMOTHY SPURLING 47 M Evansville IN 08:11:05.58 00:25:40.99 44 00:02:22.30 29 01:14:36.75 19.99 36 00:01:06.17 15 00:46:43.25 07:31 39 02:30:29.45
3 31 MOUNT DAVIS JR 46 M Evansville IN 08:10:18.20 00:23:52.96 27 00:03:38.90 70 01:12:36.42 20.54 30 00:01:13.25 28 00:49:12.90 07:55 49 02:30:34.43
4 21 STEVE BIYER 47 M Marshsll IL 08:09:12.69 00:24:30.51 31 00:05:00.42 95 01:12:40.22 20.52 31 00:01:28.29 38 00:51:14.21 08:15 58 02:34:53.64
5 116 JOHN ISSA 45 M Northfield IL 08:14:24.11 00:24:43.55 33 00:03:31.12 66 01:18:14.40 19.06 55 00:02:31.99 58 00:47:28.03 07:38 44 02:36:29.09
6 42 MICHAEL KEMP 45 M Boonville IN 08:10:54.31 00:28:58.41 66 00:02:11.61 26 01:14:40.91 19.97 37 00:01:25.14 35 00:51:38.44 08:19 62 02:38:54.51
7 63 STEVE DALTON 48 M naperville IL 08:11:47.74 00:27:47.97 57 00:03:45.39 73 01:21:05.79 18.39 64 00:01:26.29 37 00:50:38.67 08:09 54 02:44:44.11
8 85 CHAD LOCKYEAR 47 M Louisville KY 08:13:15.28 00:31:40.38 87 00:04:30.43 87 01:16:46.22 19.43 47 00:01:32.97 40 00:51:28.46 08:17 60 02:45:58.47
9 66 PHIL VAN ALLEN 47 M Evansville IN 08:12:09.79 00:30:59.33 83 00:03:06.84 53 01:17:14.49 19.31 50 00:02:41.93 61 00:55:27.17 08:55 77 02:49:29.76
10 52 TOM FOGARTY 45 M Warrenville IL 08:11:13.56 00:25:22.03 36 00:03:30.53 65 01:30:17.16 16.52 84 00:01:12.81 26 00:52:56.58 08:31 66 02:53:19.11






















OLYMPIC Age Group Results for 50 - 54 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 120 SCOTT TRAPPE 50 M Gaston IN 08:07:04.22 00:18:54.99 2 00:02:36.54 38 01:07:18.10 22.16 6 00:01:08.39 18 00:40:54.58 06:35 18 02:10:52.59
2 39 JOHN MCCARTHY 53 M Chicago IL 08:10:45.03 00:25:26.39 38 00:02:09.09 24 01:06:58.54 22.27 5 00:01:01.09 10 00:42:11.69 06:47 22 02:17:46.80
3 9 DAVID GERST 52 M Orland Park IL 08:07:04.22 00:27:11.64 51 00:03:15.22 57 01:11:02.82 20.99 24 00:01:15.38 30 00:44:02.74 07:05 32 02:26:47.79
4 83 GREGORY HILLMAN 52 M Indianapolis IN 08:13:08.98 00:30:57.18 82 00:03:44.94 72 01:09:28.77 21.47 16 00:01:10.42 21 00:47:32.59 07:39 45 02:32:53.89
5 53 KURT BRYAN 54 M Centerpoint IN 08:11:16.53 00:28:31.21 60 00:03:38.28 69 01:15:13.86 19.83 39 00:01:38.48 44 00:51:45.53 08:20 63 02:40:47.36
6 65 MASON FLAKE 53 M Newburgh IN 08:12:06.11 00:26:32.62 47 00:02:41.67 42 01:21:23.04 18.32 65 00:03:23.51 65 00:52:49.83 08:30 65 02:46:50.67
7 68 STEVEN WAGNER 52 M Peru IN 08:12:14.44 00:32:56.73 92 00:03:36.50 67 01:17:53.27 19.15 53 00:01:24.70 34 00:55:04.19 08:52 73 02:50:55.39
8 57 THOMAS CONNOLLY 53 M Chicago IL 08:11:27.52 00:31:16.66 85 00:03:06.90 54 01:28:12.44 16.91 80 00:02:01.59 48 01:04:20.09 10:21 92 03:08:57.69
9 105 GLENN MANDEVILLE 54 M terre haute IN 08:14:00.14 00:43:07.16 102 00:07:38.75 102 01:28:38.66 16.82 81 00:06:42.72 72 00:59:55.14 09:39 83 03:26:02.43






















OLYMPIC Age Group Results for 55 - 59 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 45 ROBERT SMREKAR 58 M Elwood IL 08:10:59.83 00:27:18.77 52 00:00:52.50 3 01:10:01.86 21.3 18 00:01:01.32 12 00:55:15.66 08:54 75 02:34:30.11
2 59 GARY RANEY 55 M Chicago IL 08:11:37.75 00:25:27.91 39 00:02:29.65 34 01:17:20.02 19.28 51 00:02:08.04 52 00:47:36.48 07:40 47 02:35:02.10
3 61 PAUL ASAY 58 M Terre Haute IN 08:11:43.89 00:00:00.00 00:00:00.00 00:00:00.00 0 00:00:00.00 10:47:17.86 08:11 02:35:33.98
4 29 KEVIN ALDRICH 56 M Carol Stream IL 08:10:04.07 00:29:50.68 71 00:04:43.27 90 01:27:31.75 17.04 79 00:03:34.73 68 00:55:14.09 08:53 74 03:00:54.51
5 86 CHRIS GREGG 56 M Brazil IN 08:13:18.32 00:32:47.77 90 00:04:49.96 92 01:34:29.09 15.78 87 00:04:27.36 70 00:55:28.38 08:56 78 03:12:02.55
6 80 DARYL GILLAND 56 M Crawfordsville IN 08:12:58.73 00:35:57.60 98 00:03:22.27 60 01:48:11.60 13.78 101 00:00:44.67 5 01:16:16.08 12:17 99 03:44:32.23






















OLYMPIC Age Group Results for 60 - 64 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 14 STAN STROHM 64 M Robinson IL 08:07:04.22 00:28:48.05 63 00:02:32.37 36 01:10:22.68 21.19 21 00:01:21.85 33 00:45:44.86 07:22 36 02:28:49.80
2 111 DAVID JOHNSON 60 M Clarendon Hills IL 08:14:16.36 00:29:47.77 70 00:04:00.22 80 01:22:00.89 18.19 68 00:02:54.06 62 00:46:43.26 07:31 40 02:45:26.20
3 107 MIKE HOBERG 61 M Santa Claus IN 08:14:07.00 00:32:56.22 91 00:04:52.84 93 01:26:25.61 17.26 75 00:02:55.61 63 01:17:21.31 12:27 101 03:24:31.59
4 82 ALLEN SLIGHT 61 M Crawfordsville IN 08:13:05.64 00:35:33.64 96 00:04:45.09 91 01:38:53.18 15.08 96 00:02:16.81 54 01:23:07.02 13:23 102 03:44:35.74






















OLYMPIC Age Group Results for 70 - 74 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 64 MOUNT DAVIS 73 M Louisville KY 08:11:52.74 00:30:29.97 80 00:04:57.58 94 01:21:34.05 18.28 66 00:02:27.65 57 01:04:08.67 10:19 91 03:03:37.92
2 78 JOHN HELLER 70 M West Lafayette IN 08:12:47.26 00:29:16.83 69 00:05:54.48 98 01:47:20.37 13.89 100 00:02:20.82 55 01:03:48.52 10:16 90 03:28:41.02






















OLYMPIC Age Group Results for 20 - 24 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time






















OLYMPIC Age Group Results for 25 - 29 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 41 HANNAH TASCHWER 26 F Indianapolis IN 08:10:51.48 00:22:15.58 18 00:03:48.42 75 01:18:18.38 19.05 56 00:01:11.79 00:52:11.04 08:24 64 02:37:45.22
2 55 KRISTEN SALKAS 29 F Chicago IL 08:11:21.87 00:26:20.77 45 00:02:32.62 37 01:23:45.00 17.81 70 00:01:20.81 00:44:38.43 07:11 33 02:38:37.62
3 10 KYLEN CIESLAK 28 F Chicago IL 08:07:04.22 00:23:26.42 23 00:04:21.54 83 01:37:25.31 15.31 92 00:02:29.11 00:39:24.48 06:20 9 02:47:06.85
4 48 AMANDA NEUMAN 29 F Chicago IL 08:11:31.56 00:25:18.11 35 00:02:51.45 48 01:27:30.27 17.04 78 00:02:00.63 00:49:56.30 08:02 51 02:47:36.75
5 56 SARAH HALBACH 26 F Chicago IL 08:11:24.42 00:31:23.75 86 00:04:32.86 89 01:36:13.38 15.5 88 00:02:40.61 00:54:43.72 08:48 71 03:09:34.32
6 77 LAURA SIMPSON 28 F Oak Forest IL 08:12:43.32 00:31:12.78 84 00:06:00.03 100 01:49:02.69 13.68 103 00:03:17.05 00:54:11.27 08:43 70 03:23:43.82
7 98 BETSY HIGGINBOTHAM 29 F Paris IL 08:13:43.33 00:32:45.74 89 00:07:40.68 103 01:36:40.08 15.43 90 00:04:05.40 01:05:04.86 10:28 94 03:26:16.76






















OLYMPIC Age Group Results for 30 - 34 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 125 COLLEEN BURKE 31 F Chicago IL 08:07:04.22 00:23:25.65 22 00:03:01.21 51 01:14:12.69 20.1 34 00:01:01.52 00:41:35.96 06:42 21 02:23:17.02
2 15 LIZ ALLES 32 F Jasper IN 08:07:04.22 00:25:34.60 40 00:03:24.32 62 01:25:10.55 17.51 74 00:01:31.19 00:53:05.87 08:33 67 02:48:46.53
3 51 EMILY SPITZ 33 F Chicago IL 08:11:09.02 00:27:10.59 50 00:03:39.65 71 01:25:02.41 17.54 73 00:02:12.89 01:02:25.73 10:03 87 03:00:31.27
4 33 BRITTANY PATTERSON 30 F Terre haute IN 08:10:26.70 00:30:08.10 76 00:02:15.37 27 01:37:48.13 15.25 94 00:01:33.03 01:02:35.56 10:04 88 03:14:20.19
5 87 SARAH BAUER 32 F Park Ridge IL 08:13:20.85 00:33:09.99 94 00:06:42.89 101 01:34:05.18 15.85 86 00:02:55.17 01:11:01.67 11:26 97 03:27:54.90
6 88 JULIA GOLDBORT 33 F Terre Haute IN 08:13:24.01 00:36:25.53 99 00:03:56.54 77 01:46:08.92 14.05 98 00:01:30.03 01:13:45.62 11:52 98 03:41:46.63






















OLYMPIC Age Group Results for 35 - 39 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 16 HEATHER GRIER 39 F naperville IL 08:07:04.22 00:25:35.84 41 00:02:27.67 33 01:16:00.41 19.62 43 00:01:09.47 00:45:32.93 07:20 35 02:30:46.32
2 46 TERESA FERGUSON 37 F Chicago IL 08:11:02.88 00:24:15.40 29 00:02:44.85 43 01:19:34.38 18.74 60 00:01:35.32 00:46:55.72 07:33 42 02:35:05.68
3 12 MEGAN COLLINS 35 F Chicago IL 08:07:04.22 00:26:24.93 46 00:02:48.91 46 01:28:55.71 16.77 82 00:00:55.42 00:56:06.60 09:02 79 02:55:11.56
4 110 KRISTY BLUNK 39 F terre Haute IN 08:14:13.95 00:32:33.26 88 00:02:48.60 45 01:36:35.58 15.44 89 00:01:51.58 01:00:58.25 09:49 85 03:14:47.26
5 23 MELISSA DEAMANN 35 F Robinson IL 08:12:51.36 00:30:38.79 81 00:01:52.68 20 01:48:37.29 13.73 102 00:02:24.55 01:16:25.99 12:18 100 03:39:59.30






















OLYMPIC Age Group Results for 40 - 44 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 40 LISETTE CAISSIE 42 F Robinsons IL 08:10:48.31 00:24:29.97 30 00:01:40.96 15 01:10:59.85 21.01 23 00:01:39.45 00:46:51.46 07:32 41 02:25:41.69
2 36 JULIA WALTER 40 F Park Ridge IL 08:10:35.08 00:27:26.46 54 00:05:06.70 96 01:26:34.70 17.23 76 00:01:47.63 00:50:39.68 08:09 55 02:51:35.17
3 27 CHARLOTTE EGLER 44 F Camby IN 08:09:55.54 00:35:51.60 97 00:07:56.25 104 01:46:32.41 14 99 00:03:05.35 00:56:25.15 09:05 80 03:29:50.76
4 103 JENNY HOFFEDITZ 43 F Linton IN 08:13:56.70 00:47:13.02 104 00:05:26.27 97 01:37:39.22 15.27 93 00:03:50.96 01:04:53.68 10:27 93 03:39:03.15






















OLYMPIC Age Group Results for 45 - 49 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 106 DIANA RICH 45 F Evansville IN 08:14:04.08 00:37:17.66 100 00:02:37.95 39 01:41:32.10 14.69 97 00:01:56.57 01:02:07.68 09:59 86 03:25:31.96






















OLYMPIC Age Group Results for 50 - 54 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 35 DENA COLIE 51 F Naperville IL 08:10:32.56 00:23:46.60 26 00:03:14.62 56 01:18:53.78 18.9 58 00:01:29.23 00:47:06.16 07:35 43 02:34:30.38
2 92 JUDY BREIVOGEL 54 F Newburgh IN 08:13:30.05 00:33:05.10 93 00:03:13.72 55 01:26:49.72 17.18 77 00:01:30.69 00:58:32.96 09:25 82 03:03:12.19
3 71 PAULA RAWLINGS 52 F Columbia MO 08:12:25.83 00:27:43.92 56 00:04:15.93 82 01:37:13.32 15.34 91 00:01:45.64 00:55:20.06 08:54 76 03:06:18.86






















OLYMPIC Age Group Results for 60 - 64 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 28 MARTHA WHITACRE 60 F Paris IL 08:09:59.36 00:25:38.82 42 00:03:21.60 59 01:20:27.91 18.54 62 00:02:02.75 00:50:52.83 08:11 57 02:42:23.90






















OLYMPIC Age Group Results for 75 - 79 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 93 ELIZABETH BRACKETT 75 F Chicago IL 08:13:32.80 00:33:35.47 95 00:03:21.19 58 01:33:47.33 15.9 85 00:02:15.71 01:10:47.95 11:24 96 03:23:47.65