SPRINT Top Males Overall based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 180 MARK HIGGINS 37 M Tinley park IL 09:01:25.80 00:11:07.24 4 00:00:41.52 1 00:32:12.03 23.14 1 00:00:46.33 4 00:19:52.61 06:25 5 01:04:39.72
2 193 BENJAMIN WAITE 35 M Zionsville IN 09:05:42.23 00:14:09.61 19 00:01:27.39 5 00:32:47.18 22.73 2 00:01:17.01 22 00:19:23.13 06:15 4 01:09:04.32
3 138 LEE AKERS 43 M West Terre Haute IN 09:01:25.80 00:12:01.33 7 00:01:41.37 9 00:39:21.81 18.94 16 00:01:07.55 15 00:19:01.45 06:08 3 01:13:13.51






















SPRINT Top Females Overall based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 137 STACY MARION 37 F Tell City IN 09:01:25.80 00:11:34.25 5 00:01:45.52 11 00:39:12.00 19.01 15 00:01:34.01 00:22:40.41 07:19 13 01:16:46.18
2 190 MARIBETH YOST 34 F Chicago IL 09:05:32.69 00:13:30.14 13 00:03:16.17 31 00:40:18.85 18.49 20 00:01:27.86 00:21:38.09 06:59 11 01:20:11.12
3 144 DESSA COOPER 32 F West York IL 09:03:09.47 00:14:12.15 20 00:02:16.48 19 00:44:04.67 16.91 31 00:00:53.41 00:23:03.33 07:26 14 01:24:30.03






















SPRINT Age Group Results for 19 & Under based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 139 JACOB TURNER 17 M Robinsons IL 09:01:25.80 00:10:09.09 2 00:02:20.82 22 00:42:08.26 17.69 25 00:02:12.67 35 00:21:14.82 06:51 9 01:18:05.65






















SPRINT Age Group Results for 20 - 24 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 182 ADAM VOSS 24 M Muncie IN 09:01:25.80 00:09:46.05 1 00:02:13.51 17 00:36:31.57 20.41 9 00:01:17.31 23 00:26:02.97 08:24 33 01:15:51.40
2 198 JACOB HERRON 21 M Trafalgar IN 09:05:49.88 00:10:50.69 3 00:03:19.53 34 00:42:52.43 17.38 28 00:01:46.98 29 00:23:10.39 07:28 15 01:22:00.00






















SPRINT Age Group Results for 25 - 29 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 186 KEVIN GRIES 25 M Muncie IN 09:05:14.07 00:17:12.10 39 00:02:29.77 23 00:41:06.21 18.13 23 00:01:16.39 21 00:16:12.68 05:14 2 01:18:17.15
2 160 JACOB SNYDER 26 M Warsaw IN 09:03:59.97 00:16:10.90 35 00:02:37.45 26 00:40:56.19 18.21 22 00:01:04.86 13 00:20:55.92 06:45 7 01:21:45.32
3 196 NATRAJ PONNA 29 M buffalo grove IL 09:05:47.28 00:20:28.46 49 00:02:44.51 28 00:37:34.98 19.84 11 00:01:59.29 33 00:19:54.23 06:25 6 01:22:41.48
4 161 ETHAN ROBERTS 26 M Terre Haute IN 09:04:03.75 00:15:58.11 31 00:02:41.74 27 00:44:46.42 16.65 32 00:01:02.38 11 00:25:06.52 08:06 28 01:29:35.17
5 164 JONATHAN EMMONS 25 M Terre Haute IN 09:04:14.12 00:20:48.38 50 00:02:20.41 21 00:43:54.83 16.97 30 00:00:30.07 2 00:23:26.50 07:34 16 01:31:00.19
6 156 ROSS WOROBEL 27 M Chicago IL 09:03:45.52 00:21:43.04 52 00:01:42.41 10 00:46:20.66 16.08 36 00:01:31.71 26 00:24:42.08 07:58 22 01:35:59.90
7 129 THOMAS THOMAS 29 M

09:02:52.30 00:19:20.71 47 00:04:57.94 51 00:48:31.66 15.36 40 00:01:36.95 28 00:27:29.75 08:52 39 01:41:57.02






















SPRINT Age Group Results for 30 - 34 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 128 BRIAN WEIL 30 M

09:02:47.51 00:13:22.01 12 00:03:58.21 45 00:34:34.17 21.56 4 00:01:00.94 10 00:20:56.15 06:45 8 01:13:51.47
2 154 BEN MUELLER 34 M Sycamore IL 09:03:41.18 00:15:38.71 28 00:01:54.61 12 00:42:21.91 17.6 26 00:01:03.55 12 00:22:12.86 07:10 12 01:23:11.64
3 151 CODY INSKEEP 31 M Terre Haute IN 09:03:24.13 00:13:48.41 17 00:03:43.47 41 00:43:42.19 17.05 29 00:01:10.60 18 00:24:07.81 07:47 20 01:26:32.48
4 163 RANDY YOST 33 M Columbus OH 09:04:10.88 00:13:40.90 15 00:03:04.19 29 00:47:14.49 15.78 38 00:01:56.98 32 00:26:35.60 08:35 36 01:32:32.16
5 170 PATRICK CAIN 33 M Terre Haute IN 09:04:37.70 00:16:08.12 34 00:03:38.34 39 00:51:53.22 14.36 45 00:01:14.41 20 00:26:08.38 08:26 34 01:39:02.47
6 166 JOHN KEY 32 M Terre Haute IN 09:04:22.68 00:16:02.14 33 00:04:13.05 48 01:33:56.38 7.93 52 00:02:06.31 34 00:24:06.35 07:46 19 02:20:24.22






















SPRINT Age Group Results for 35 - 39 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 145 ZAC COOPER 35 M West York IL 09:03:13.31 00:13:47.36 16 00:02:10.13 15 00:35:41.42 20.88 6 00:00:53.64 5 00:23:44.59 07:39 17 01:16:17.15
2 140 ROBERT PARSONS 39 M St. Charles IL 09:02:59.46 00:13:31.03 14 00:03:05.29 30 00:40:12.07 18.54 18 00:03:20.22 38 00:24:03.10 07:45 18 01:24:11.71
3 189 JOHN RAFTER 37 M Orland Park IL 09:05:29.55 00:18:45.99 45 00:01:39.36 8 00:38:56.34 19.14 13 00:01:36.60 27 00:25:18.87 08:10 29 01:26:17.15
4 135 JUSTIN GRANT 36 M Terre Haute IN 09:01:25.80 00:12:34.42 8 00:03:55.06 44 00:42:31.97 17.53 27 00:02:28.82 37 00:27:42.57 08:56 40 01:29:12.84






















SPRINT Age Group Results for 40 - 44 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 181 EDWARD MCBREARTY 43 M Chicago IL 09:05:02.83 00:17:24.28 41 00:01:33.79 6 00:38:58.70 19.12 14 00:00:59.26 9 00:25:21.83 08:11 30 01:24:17.87
2 188 MARK CAMPBELL 40 M Oak Lawn IL 09:05:19.48 00:17:49.80 42 00:01:19.49 4 00:39:52.36 18.69 17 00:01:09.46 17 00:25:02.27 08:05 27 01:25:13.39
3 153 JASON HAYES 42 M Lebanon IN 09:03:36.98 00:14:52.66 24 00:03:16.24 32 00:41:31.53 17.95 24 00:00:58.60 8 00:24:48.73 08:00 23 01:25:27.75
4 184 MATTHEW MIHAJLOVITS 41 M New Albany IN 09:05:05.82 00:21:19.87 51 00:04:49.73 50 00:53:03.78 14.05 47 00:02:14.26 36 00:26:30.44 08:33 35 01:47:58.09
5 172 NATHAN SCHAUMLEFFEL 40 M TERRE HAUTE IN 09:04:46.02 00:15:31.87 26 00:04:49.69 49 00:45:19.02 16.44 33 00:01:05.29 14 00:45:14.26 14:35 52 01:52:00.13






















SPRINT Age Group Results for 45 - 49 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 152 TONY WILLIAMS 47 M Marshall IL 09:03:32.77 00:12:48.66 10 00:01:56.91 13 00:34:21.74 21.69 3 00:01:22.36 24 00:24:32.52 07:55 21 01:15:02.20
2 174 PETE MARKUSON 47 M elmhurst IL 09:04:50.09 00:24:14.93 54 00:06:44.27 54 00:53:38.07 13.89 48 00:01:55.98 31 00:37:36.73 12:08 50 02:04:09.98






















SPRINT Age Group Results for 50 - 54 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 162 MIKE DEMERLY 51 M Boonville IN 09:04:07.50 00:17:03.33 38 00:02:20.12 20 00:37:07.80 20.08 10 00:01:24.51 25 00:24:48.99 08:00 24 01:22:44.74
2 187 ROY RITTER 52 M Bedford IN 09:05:16.97 00:14:49.92 23 00:02:10.36 16 00:40:15.77 18.51 19 00:00:56.34 7 00:25:32.92 08:14 31 01:23:45.31
3 158 EDWARD CHRISTY 54 M INDIANAPOLIS IN 09:03:52.62 00:14:39.22 21 00:03:43.97 42 00:46:09.70 16.15 35 00:01:50.41 30 00:46:08.62 14:53 53 01:52:31.92






















SPRINT Age Group Results for 55 - 59 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 143 STEVE BLACK 58 M Terre Haute IN 09:03:06.38 00:15:00.19 25 00:01:19.49 3 00:35:59.54 20.71 7 00:00:44.49 3 00:25:01.40 08:04 26 01:18:05.10
2 199 JIM SOWDERS 58 M Bedford IN 09:05:53.02 00:15:57.00 30 00:02:15.94 18 00:40:23.82 18.45 21 00:00:54.89 6 00:21:17.32 06:52 10 01:20:48.97






















SPRINT Age Group Results for 60 - 64 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 141 MARK MANNEBACH 60 M DeKalb IL 09:03:02.98 00:12:45.51 9 00:01:19.14 2 00:35:33.62 20.96 5 00:00:29.89 1 00:24:51.63 08:01 25 01:14:59.79
2 171 GREGORY KASTNER 60 M Robinson IL 09:04:40.91 00:23:24.95 53 00:05:04.23 52 00:47:13.73 15.78 37 00:03:30.74 39 00:31:13.44 10:04 47 01:50:27.09






















SPRINT Age Group Results for 65 - 69 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 146 JAMES MCGINNIS 65 M Indianapolis IN 09:03:17.01 00:13:08.50 11 00:02:34.68 24 00:36:23.98 20.48 8 00:01:08.60 16 00:25:38.66 08:16 32 01:18:54.42






















SPRINT Age Group Results for 19 & Under based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time






















SPRINT Age Group Results for 20 - 24 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 157 JESSEECA NGUYEN 24 F Robinson IL 09:03:49.37 00:15:39.49 29 00:05:36.87 53 00:51:39.47 14.43 43 00:00:51.46 00:33:35.04 10:50 48 01:47:22.32






















SPRINT Age Group Results for 25 - 29 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 159 KELLY BROCK 25 F Terre Haute IN 09:03:56.24 00:16:00.62 32 00:03:47.15 43 00:52:47.56 14.12 46 00:00:42.01 00:29:00.90 09:21 43 01:42:18.24
2 165 ASHLEY SPARENBERG 29 F Tears Haute IN 09:04:17.37 00:16:32.50 37 00:03:36.12 38 00:55:09.48 13.51 49 00:01:23.26 00:26:59.46 08:42 37 01:43:40.82






















SPRINT Age Group Results for 30 - 34 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 136 ERIN GREGORY 32 F Terre Haute IN 09:01:25.80 00:11:53.35 6 00:03:16.74 33 00:51:02.95 14.6 42 00:00:44.98 00:29:08.33 09:24 44 01:36:06.35






















SPRINT Age Group Results for 35 - 39 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 176 SARAH MITCHELL 35 F Paris IL 09:04:57.23 00:18:25.14 44 00:04:01.10 46 00:51:45.71 14.4 44 00:02:16.16 00:29:46.75 09:36 45 01:46:14.86






















SPRINT Age Group Results for 40 - 44 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 147 SUSAN ALEXANDER 42 F Brownsburg IN 09:03:20.52 00:15:37.33 27 00:04:05.15 47 00:47:21.35 15.74 39 00:01:12.49 00:28:57.59 09:20 42 01:37:13.91
2 89 MELISSA BOYER 44 F Marshall IL 09:04:59.46 00:18:07.80 43 00:03:38.74 40 00:50:34.85 14.74 41 00:01:59.03 00:27:25.22 08:51 38 01:41:45.63
3 32 KELLI MOSIER LEMASTER 40 F Terre Haute IN 09:02:37.75 00:17:22.17 40 00:03:26.07 36 01:47:56.92 6.9 54 00:02:17.01 00:10:48.40 03:29 1 02:21:50.57






















SPRINT Age Group Results for 45 - 49 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 185 DANIELLE DECKARD 47 F Brazil IN 09:05:10.76 00:14:41.00 22 00:01:34.26 7 00:45:45.92 16.29 34 00:01:03.07 00:27:51.93 08:59 41 01:30:56.18






















SPRINT Age Group Results for 55 - 59 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 192 MARY RUSSELL 58 F Lafayette IN 09:05:38.62 00:16:16.19 36 00:03:29.96 37 00:55:28.07 13.44 50 00:02:28.67 00:35:11.82 11:21 49 01:52:54.70
2 175 DEBBIE ATHEY 57 F Terre Haute IN 09:04:53.69 00:19:53.81 48 00:03:23.20 35 00:59:26.35 12.54 51 00:03:21.80 00:42:19.67 13:39 51 02:08:24.83






















SPRINT Age Group Results for 60 - 64 based on Chip Elapsed time




















Position Bib # First Name Last Name Age Gender City State Start Swim Swim Rank T1 T1 Rank Bike MPH Bike Rank T2 T2 Rank Run Pace Run Rank Overall Time
1 191 SUE REYNOLDS 63 F Bloomington IN 09:05:36.03 00:14:06.82 18 00:02:01.75 14 00:38:10.98 19.52 12 00:01:11.45 00:29:52.98 09:38 46 01:25:23.99