NON STUDENT Top Males Overall based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Finish
1 24 TYLER DENMEAD 40 M Champaign IL 00:05:32.07 00:00:31.16 00:32:26.91 22.96 00:00:35.60 00:21:13.85 01:00:19.59
2 116 BRANT BAHLER 30 M Bloomington IN 00:05:10.59 00:00:45.17 00:34:20.91 21.69 00:00:33.91 00:20:55.22 01:01:45.80
3 8 JIM CONLIN 31 M Minneapolis MN 00:06:02.18 00:00:40.97 00:34:34.08 21.54 00:00:40.86 00:21:05.91 01:03:04.00














NON STUDENT Top Females Overall based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Finish
1 35 RYAN CORRIGAN 27 F Valparaiso IN 00:06:15.05 00:01:39.01 00:44:36.15 16.7 00:01:14.45 00:23:32.54 01:17:17.21
2 125 JULIE PETERSON 44 F Remington IN 00:05:50.37 00:00:58.25 00:43:41.92 17.05 00:00:42.55 00:28:37.97 01:19:51.05
3 111 VICTORIA DENO 25 F West Lafayette IN 00:08:55.74 00:01:35.94 00:46:29.86 16.02 00:00:52.39 00:24:07.44 01:22:01.37














NON STUDENT Age Group Results for 20 - 24 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Finish
1 54 JONATHAN MILLARD 24 M South Bend IN 00:06:00.14 00:01:57.86 00:44:35.81 16.7 00:01:26.54 00:26:04.83 01:20:05.19














NON STUDENT Age Group Results for 25 - 29 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Finish
1 33 TOD BASHAM 26 M Valparaiso IN 00:06:20.95 00:02:01.49 00:36:58.05 20.14 00:01:32.55 00:22:11.80 01:09:04.83
2 87 HARRIS KURTIS 27 M Hopkinsville KY 00:08:11.59 00:02:48.69 00:40:14.22 18.51 00:01:10.52 00:22:24.40 01:14:49.43
3 156 NILES GOODMAN 25 M LaPorte IN 00:07:51.29 00:01:48.36 00:47:25.71 15.7 00:00:48.10 00:24:11.23 01:22:04.69
4 65 NICK MORREALE 25 M Arlington Heights IL 00:07:40.20 00:04:46.75 00:47:07.16 15.8 00:01:25.94 00:26:59.31 01:27:59.36














NON STUDENT Age Group Results for 30 - 34 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Finish
1 55 CHANSE MILHOLLIN 33 M Farmland IN 00:06:37.75 00:01:09.74 00:38:27.41 19.37 00:00:56.91 00:20:19.37 01:07:31.18
2 31 EVAN SHINBAUM 34 M West Lafayette IN 00:06:13.83 00:00:42.81 00:41:30.01 17.94 00:00:38.54 00:24:55.39 01:14:00.58
3 81 JOSH DENO 32 M West Lafayette IN 00:08:01.75 00:01:12.01 00:41:40.27 17.87 00:01:29.54 00:22:40.94 01:15:04.49
4 41 BRIAN CAFIERO 31 M Portage IN 00:07:04.43 00:00:54.81 00:40:01.92 18.61 00:00:59.72 00:27:10.74 01:16:11.63
5 85 KEEGAN ALLANSON 33 M Bloomington IN 00:07:58.91 00:00:00.00 10:51:16.58 1.14 00:01:05.76 00:24:18.01 01:16:26.29
6 16 CHAD STIFFNEY 30 M West Lafayette IN 00:07:25.36 00:01:55.87 00:47:16.21 15.75 00:00:21.24 00:23:46.20 01:20:44.89
7 162 SPENCER HAHN 31 M West Lafayette IN 00:06:18.47 00:01:00.14 00:45:56.33 16.21 00:00:57.03 00:27:06.68 01:21:18.65
8 131 PATRICK KOVICH 34 M West Lafayette IN 00:07:59.65 00:01:56.22 00:43:40.14 17.05 00:00:54.08 00:30:13.47 01:24:43.56
9 115 JEFF CARDELLA 34 M indianapolis IN 00:06:36.10 00:02:21.12 00:46:46.16 15.92 00:00:41.73 00:28:48.51 01:25:13.61
10 142 PHILIP SPANGLER 34 M Lafayette IN 00:07:45.65 00:01:54.93 00:46:53.93 15.88 00:01:16.03 00:27:40.00 01:25:30.55
11 119 ANDREW LITTLE 30 M Greenfield IN 00:05:14.44 00:49:25.32 00:00:00.00 0 10:46:09.65 00:31:24.61 01:27:20.64
12 72 MATTHEW BLAIR 33 M Camby IN 00:07:40.23 00:02:28.17 00:46:02.51 16.18 00:00:54.61 00:35:13.32 01:32:18.84














NON STUDENT Age Group Results for 35 - 39 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Finish
1 1 KEVIN BROADSTREET 37 M Delphi IN 00:05:56.77 00:02:10.88 00:35:27.91 21 00:00:48.96 00:21:20.47 01:05:44.98
2 118 NATHAN COE 35 M Parker City IN 00:06:34.77 00:01:01.64 00:36:45.59 20.26 00:01:28.48 00:23:47.78 01:09:38.27
3 10 BRIAN UERKWITZ 37 M Lafayette IN 00:06:20.58 00:00:57.33 00:38:08.77 19.53 00:00:59.87 00:23:49.71 01:10:16.25
4 7 JEFFREY FECHER 38 M West Lafayette IN 00:06:40.08 00:01:19.58 00:40:12.30 18.52 00:01:01.62 00:27:20.86 01:16:34.44
5 2 ANDREW THORNBURG 36 M Lafayette IN 00:05:48.42 00:02:00.48 00:41:36.06 17.9 00:01:14.51 00:27:01.74 01:17:41.19
6 60 TRAVIS COFFEY 39 M Lafayette IN 00:07:23.14 00:01:24.58 00:44:03.06 16.9 00:01:17.69 00:29:32.57 01:23:41.02
7 93 LAMONT BERRY 37 M Lexington IN 00:16:17.29 00:02:54.76 00:48:03.68 15.5 00:01:02.87 00:28:47.19 01:37:05.78
8 110 FRANKLIN MINA 36 M Brookfield IL 00:16:20.69 00:04:15.75 01:02:27.74 11.92 00:01:42.23 00:25:51.56 01:50:37.97
9 91 DAVID FLYNN 38 M Noblesville IN 00:09:23.33 00:11:21.25 01:02:46.42 11.86 00:01:32.49 00:25:52.52 01:50:56.01














NON STUDENT Age Group Results for 40 - 44 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Finish
1 39 DAVID SCHIFO 42 M Plainfield IL 00:06:37.85 00:01:08.78 00:37:51.94 19.67 00:00:43.21 00:24:22.23 01:10:44.01
2 137 MATTHEW BROADSTREET 40 M Indianapolis IN 00:06:38.31 00:00:58.73 00:39:21.51 18.92 00:01:30.61 00:24:14.76 01:12:43.93
3 59 MARK LEU 40 M LAGRANGE IN 00:07:22.87 00:02:26.43 00:38:34.47 19.31 00:00:55.55 00:24:40.67 01:13:59.98
4 46 WILL CARPENTER 41 M Lafayette IN 00:06:26.01 00:00:00.00 11:04:09.51 1.12 00:01:26.56 00:25:01.13 01:15:58.76
5 66 ERIC BUSH 40 M Greenwood IN 00:07:11.30 00:00:00.00 11:13:46.40 1.11 00:01:35.39 00:23:10.06 01:17:25.78
6 124 ROBERT PARSONS 40 M West Terre Haute IN 00:05:57.41 00:01:38.81 00:44:26.49 16.76 00:01:01.10 00:25:25.88 01:18:29.70
7 64 DENNIS DICKINSON 43 M Crown Point IN 00:06:41.17 00:01:27.07 00:44:30.24 16.73 00:01:13.29 00:25:11.06 01:19:02.84
8 70 MATTHEW FECHTMAN 43 M CARMEL IN 00:07:25.24 00:01:30.69 00:52:50.84 14.09 00:00:30.84 00:23:46.11 01:26:03.72
9 154 TIM CORN 44 M Wiwamac IN 00:10:07.13 00:01:35.73 00:41:40.81 17.87 00:01:59.09 00:30:49.71 01:26:12.47
10 79 BRANDON HALL 42 M Lafayette IN 00:08:23.93 00:04:54.99 00:55:16.79 13.47 00:02:34.98 00:33:02.18 01:44:12.86
11 99 SCOTT MCCABE 43 M Hobart IN 00:12:11.58 00:02:38.41 01:08:03.72 10.94 00:01:14.70 00:31:42.74 01:55:51.14














NON STUDENT Age Group Results for 45 - 49 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Finish
1 133 GARRETT KOLO 47 M Lafayette IN 00:05:52.08 00:01:41.92 00:38:17.10 19.45 00:01:24.03 00:20:33.83 01:07:48.96
2 29 STEVE DALCHER 46 M Albany IN 00:07:15.89 00:01:52.48 00:43:33.74 17.1 00:01:05.96 00:28:27.11 01:22:15.19
3 36 TIM BIRKETT 45 M Demotte IN 00:06:44.44 00:01:30.36 00:41:26.00 17.98 00:02:02.81 00:32:03.14 01:23:46.74
4 76 RICH MCGUIRE 46 M Valparaiso IN 00:08:45.16 00:01:29.80 00:53:19.62 13.97 00:01:53.68 00:28:28.35 01:33:56.61














NON STUDENT Age Group Results for 50 - 54 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Finish
1 11 KURT WILLIAMS 51 M West Lafayette IN 00:06:10.33 00:01:30.62 00:37:10.41 20.03 00:00:44.17 00:23:40.03 01:09:15.55
2 140 DOUGLAS JOWES 52 M Lafayette IN 00:06:39.59 00:02:06.37 00:38:28.42 19.36 00:00:59.27 00:21:10.81 01:09:24.47
3 9 MARK MUNRO 53 M Crawfordsville IN 00:05:15.94 00:00:00.00 10:56:41.74 1.13 00:00:58.73 00:24:35.81 01:10:11.24
4 78 PAUL BAKER 53 M Howe IN 00:06:43.87 00:01:17.20 00:00:00.00 0 11:07:48.17 00:27:17.95 01:15:46.04
5 26 LUIZ LEAO 51 M elkhart IN 00:06:04.50 00:02:12.92 00:33:39.60 22.13 00:01:36.84 00:36:55.57 01:20:29.43
6 69 RICHARD FORAN 51 M Indianapolis IN 00:06:54.61 00:01:37.84 00:42:02.05 17.71 00:01:09.73 00:30:01.30 01:21:45.53
7 73 KEVIN LANNERD 52 M CHULA VISTA CA 00:07:02.27 00:02:30.18 00:43:45.67 17.02 00:02:11.29 00:26:24.75 01:21:54.17
8 141 MIKE LASKY 54 M West Lafayette IN 00:07:43.97 00:01:57.78 00:46:32.91 16 00:00:56.99 00:32:45.46 01:29:57.11
9 106 WILLIAM LEEP 54 M Highland IN 00:09:00.99 00:02:48.99 00:45:08.50 16.5 00:01:56.77 00:31:54.57 01:30:49.82
10 113 JACK REED 53 M kokomo IN 00:08:33.75 00:03:31.52 00:50:37.18 14.71 00:01:51.63 00:31:25.81 01:35:59.90
11 88 RICHARD SCULLY 51 M Fulton IN 00:09:00.41 00:02:21.83 00:49:25.88 15.07 00:02:50.55 00:36:08.84 01:39:47.52
12 104 MARVIN LOGAN 52 M Thorntown IN 00:08:44.77 00:03:54.63 00:54:27.19 13.67 00:02:20.97 00:32:16.13 01:41:43.68














NON STUDENT Age Group Results for 55 - 59 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Finish
1 135 CHET PASKIEWICE 58 M Muncie IN 00:07:45.53 00:01:28.35 00:39:05.70 19.05 00:00:21.84 00:23:04.29 01:11:45.69
2 5 KEVIN JOHNSTON 58 M West Lafayette IN 00:06:35.09 00:00:38.31 00:38:49.44 19.18 00:00:49.77 00:26:19.49 01:13:12.10
3 149 PAUL OVERHAUSER 59 M Greenfield IN 00:08:09.64 00:01:32.63 00:46:57.36 15.86 00:01:03.88 00:32:59.70 01:30:43.21














NON STUDENT Age Group Results for 60 - 64 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Finish
1 34 MARK MANNEBACH 60 M DeKalb IL 00:05:58.58 00:00:00.00 10:59:20.74 1.13 00:00:24.81 00:27:13.02 01:12:33.52
2 27 JOHN KINDRED 63 M Indianapolis IN 00:07:50.27 00:02:36.03 00:41:29.66 17.95 00:01:05.74 00:24:31.02 01:17:32.72
3 67 CARL HORNER 60 M West Lafayette IN 00:07:39.24 00:02:40.93 00:00:00.00 0 11:11:11.61 00:29:48.95 01:26:10.56
4 51 ENRIQUE TERRAZAS 63 M Elkhart IN 00:08:37.37 00:02:02.51 00:44:12.04 16.85 00:01:32.20 00:33:39.25 01:30:03.37
5 50 JIM GLESIGE 61 M Loveland OH 00:08:01.78 00:02:15.92 00:51:40.38 14.41 00:01:13.06 00:31:24.99 01:34:36.13














NON STUDENT Age Group Results for 65+ based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Finish
1 138 JAMES HEICHELBECH 65 M
IN 00:08:12.17 00:02:23.00 00:41:00.00 18.16 00:01:12.17 00:33:50.69 01:26:38.02
2 83 CHRISTOPHER RILEY 69 M Lafayette IN 00:07:12.40 00:01:56.71 00:53:39.45 13.88 00:02:28.29 00:36:08.73 01:41:25.58
3 4 DON RATCLIFFE 68 M Lafayette IN 00:12:34.42 00:02:46.94 00:53:18.79 13.97 00:01:34.06 00:40:13.54 01:50:27.76
4 114 DANIEL FERGUSON 73 M West Lafayette IN 00:12:45.61 00:04:39.82 01:05:37.67 11.35 00:03:51.57 00:51:13.39 02:18:08.06














NON STUDENT Age Group Results for 20 - 24 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Finish
1 126 JADE SARVER 24 F Sherwood MI 00:05:31.03 00:02:23.52 00:46:53.68 15.88 00:01:59.55 00:28:55.71 01:25:43.49














NON STUDENT Age Group Results for 25 - 29 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Finish
1 121 CARLY MERCER 25 F Fishers IN 00:04:46.75 00:01:46.17 00:45:39.90 16.31 00:01:02.93 00:29:55.13 01:23:10.88














NON STUDENT Age Group Results for 30 - 34 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Finish
1 61 MOLLY BIRT 30 F West Lafayette IN 00:07:43.32 00:03:06.25 00:43:29.28 17.12 00:00:52.76 00:28:34.97 01:23:46.57
2 43 KELLY TOMASKA 33 F Chicago IL 00:06:48.82 00:01:21.31 00:48:16.97 15.43 00:01:09.47 00:31:02.80 01:28:39.36














NON STUDENT Age Group Results for 35 - 39 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Finish
1 52 REBECCA JOHNSON 37 F Elkhart IN 00:08:34.38 00:02:13.05 00:48:54.65 15.23 00:01:48.91 00:27:38.57 01:29:09.56
2 161 SALLY CHAN 36 F Urbana IL 00:10:06.75 00:02:20.56 00:52:09.97 14.28 00:00:49.09 00:25:41.72 01:31:08.08
3 92 JESSICA DICKINSON 38 F Chesterton IN 00:09:43.30 00:00:56.29 00:49:36.31 15.01 00:01:39.11 00:33:52.32 01:35:47.33














NON STUDENT Age Group Results for 40 - 44 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Finish
1 112 CHRISTIE REED 41 F kokomo IN 00:08:05.37 00:03:17.10 00:51:28.15 14.47 00:01:43.14 00:31:35.15 01:36:08.91
2 108 KIMBERLY COLGAN 40 F SCHERERVILLE IN 00:09:59.21 00:03:50.70 00:51:50.45 14.37 00:01:43.03 00:34:36.15 01:41:59.53
3 107 VERONICA TUREK 44 F Highland IN 00:12:47.89 00:03:54.96 00:57:52.57 12.87 00:01:25.90 00:28:11.72 01:44:13.04
4 96 JEANNETTE REED 44 F Munster IN 00:07:42.31 00:01:48.51 00:55:14.94 13.48 00:01:43.23 00:45:03.78 01:51:32.76
5 109 KRISTY PUZAS 41 F Valparaiso IN 00:12:38.35 00:03:04.17 00:58:44.67 12.68 00:01:43.98 00:37:24.89 01:53:36.07














NON STUDENT Age Group Results for 45 - 49 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Finish
1 103 JULIE SCULLY 47 F Fulton IN 00:11:04.43 00:03:42.61 00:58:21.51 12.76 00:02:07.65 00:45:20.93 02:00:37.13
2 89 SHERYL KOROVESIS 46 F ELKHART IN 00:10:49.54 00:04:20.87 01:09:56.29 10.65 00:01:54.79 00:47:42.79 02:14:44.27














NON STUDENT Age Group Results for 50 - 54 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Finish
1 53 PATTY RAWLINGS 51 F Hebron IN 00:08:01.98 00:01:22.92 00:44:43.56 16.65 00:00:33.23 00:27:22.61 01:22:04.30
2 74 SHOMAY SARVER 53 F Peru IN 00:07:49.31 00:01:21.81 00:47:34.84 15.65 00:01:19.24 00:25:37.55 01:23:42.74
3 3 APRIL SAUER 52 F Lafayette IN 00:07:13.99 00:01:21.48 00:45:45.84 16.28 00:00:58.95 00:30:11.19 01:25:31.44














NON STUDENT Age Group Results for 55 - 59 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Finish
1 63 LINDA VIVONA 58 F Chicago IL 00:07:51.28 00:01:23.26 00:44:16.74 16.82 00:01:13.69 00:35:23.14 01:30:08.10
2 42 ANNE PARKS 55 F West Lafayette IN 00:07:22.61 00:02:01.48 00:49:39.01 15 00:01:10.87 00:30:25.67 01:30:39.64














NON STUDENT Age Group Results for 60 - 64 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Finish
1 98 KAREN ATCHESON 60 F West Lafayette IN 00:09:33.03 00:05:04.38 01:08:59.48 10.79 00:02:10.08 00:35:22.87 02:01:09.84