OLYMPIC INDIVIDUAL Top Males Overall based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 200 CLAY MEYER 25 M Evansville IN 00:21:06.15 00:01:14.99 01:03:56.08 22.9 00:01:11.82 00:35:19.15 02:02:48.19
2 165 MATTHEW BARTSCH 35 M Evansville IN 00:23:37.82 00:01:31.39 01:00:26.32 24.23 00:00:55.26 00:36:57.33 02:03:28.13
3 207 TREY SHEPARD 22 M Edinburgh IN 00:20:57.16 00:00:43.99 01:02:01.25 23.61 00:00:51.98 00:41:59.11 02:06:33.48














OLYMPIC INDIVIDUAL Top Females Overall based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 23 JACQUELINE GODBE 27 F Chicago IL 00:20:01.89 00:00:57.23 01:06:02.58 22.17 00:01:12.52 00:40:37.39 02:08:51.63
2 192 KYLEN CIESLAK 29 F Chicago IL 00:24:25.95 00:01:54.57 01:14:38.45 19.62 00:01:15.39 00:37:29.03 02:19:43.39
3 166 ELIZABETH LIEBERMAN 25 F Chicago KY 00:22:52.48 00:02:19.76 01:12:55.31 20.08 00:01:04.24 00:43:22.65 02:22:34.43














OLYMPIC INDIVIDUAL Age Group Results for 1 - 19 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 123 NATHAN STELFLUG 18 M Westfield IN 00:24:45.45 00:04:10.76 01:07:10.44 21.8 00:01:30.11 00:40:01.62 02:17:38.38
2 93 JAMES MANDEVILLE 17 M terre haute IN 00:21:58.40 00:03:10.84 01:16:09.65 19.23 00:01:53.57 01:00:13.58 02:43:26.02














OLYMPIC INDIVIDUAL Age Group Results for 20 - 24 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 203 WILLIAM KINDRICK 24 M GREENFIELD IN 00:26:39.56 00:00:46.07 01:04:25.31 22.73 00:00:28.95 00:44:08.75 02:16:28.63
2 43 ZACHARY BENNETT 24 M Aurora IL 00:20:08.98 00:02:32.13 01:23:34.95 17.52 00:00:44.69 00:39:18.38 02:26:19.13
3 241 LUCA BARTOCK 23 M Olney IL 00:32:13.99 00:02:51.40 01:11:28.62 20.49 00:00:45.80 00:42:22.98 02:29:42.78
4 116 ZACH VANDEVENTER 20 M Mitchell IN 00:32:42.98 00:02:51.83 01:25:17.18 17.17 00:00:46.35 00:41:53.35 02:43:31.68
5 144 DYLAN ANDERSON 22 M Brownsburg IN 00:38:02.93 00:05:42.06 01:31:52.78 15.94 00:01:35.35 00:56:31.88 03:13:44.99
6 161 SAMUEL FARRINGTON 21 M Mooresville IN 00:43:50.97 00:04:25.53 01:39:17.41 14.75 00:01:47.60 00:58:49.76 03:28:11.27














OLYMPIC INDIVIDUAL Age Group Results for 25 - 29 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 94 JEREMY SIMONELLI 28 M Bensenville IL 00:25:57.30 00:01:15.96 01:03:22.60 23.1 00:01:41.98 00:39:32.38 02:11:50.22
2 110 JOE CATALANO 28 M Chicago IL 00:23:58.90 00:00:37.16 01:06:07.77 22.14 00:00:45.47 00:42:28.90 02:13:58.21
3 22 JOHN COOPER 28 M chicago IL 00:27:06.41 00:01:56.63 01:02:24.30 23.46 00:00:48.64 00:42:28.68 02:14:44.67
4 45 ERIC CASPER 28 M St. Louis MO 00:29:46.50 00:02:43.56 01:07:22.31 21.73 00:01:29.15 00:39:28.62 02:20:50.14
5 105 CLAY SEAL 27 M Cincinnati OH 00:29:32.68 00:04:35.60 01:20:58.91 18.08 00:02:07.75 00:43:36.32 02:40:51.26
6 138 GRANVILLE CARPENTER 29 M Sheblyville IN 00:40:48.34 00:03:07.34 01:25:32.83 17.12 00:01:01.53 00:50:45.76 03:01:15.81














OLYMPIC INDIVIDUAL Age Group Results for 30 - 34 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 211 JOHN LEACHMAN 33 M Indianapolis IN 00:28:05.04 00:01:24.62 01:06:40.49 21.96 00:00:43.67 00:43:51.03 02:20:44.84
2 50 JASON HOLBROOK 34 M Chicago IL 00:21:14.15 00:01:11.02 01:04:49.47 22.59 00:01:00.59 00:52:32.54 02:20:47.77
3 178 MATT VOSSMER 32 M Center Point IN 00:30:08.59 00:02:03.14 01:15:54.13 19.29 00:01:42.29 00:41:14.98 02:31:03.13
4 87 DANIEL MULLER 33 M Bloomington IN 00:29:50.28 00:02:11.64 01:18:20.43 18.69 00:01:31.59 00:42:21.73 02:34:15.67
5 151 MARK LAGEMANN 31 M Chicago IL 00:25:51.90 00:01:52.11 01:17:12.03 18.96 00:01:55.56 00:48:02.05 02:34:53.67
6 101 ADAM SALASEK 33 M Chciago IL 00:30:04.11 00:03:07.29 01:18:28.82 18.66 00:02:26.23 00:44:58.01 02:39:04.45
7 158 NICHOLAS BARLOW 33 M Greenwood IN 00:31:33.54 00:01:57.57 01:18:00.98 18.77 00:01:10.53 00:48:43.97 02:41:26.58
8 212 SPENCER HAHN 32 M West Lafayette IN 00:33:56.57 00:01:55.77 01:19:30.40 18.42 00:01:01.34 00:52:14.32 02:48:38.40
9 44 CHAD STEIDER 33 M Greenwood IN 00:32:02.01 00:01:43.45 01:17:52.15 18.8 00:01:40.02 00:57:32.50 02:50:50.13
10 56 RANDY YOST 34 M Columbus OH 00:28:46.35 00:02:54.35 01:27:10.53 16.8 00:01:32.87 01:01:43.89 03:02:07.98
11 139 IAN ASHLAND 33 M Plainfield IN 00:26:05.78 00:03:09.42 01:29:12.29 16.41 00:01:12.47 01:02:49.11 03:02:29.07
12 157 JOHN BENNETT 32 M Greenwood IN 00:45:36.25 00:02:38.17 01:29:39.22 16.33 00:01:24.37 00:54:31.36 03:13:49.36
13 83 IAN HUGHES 32 M Oak Park IL 00:33:46.94 00:05:42.52 01:37:05.74 15.08 00:02:07.19 00:55:08.69 03:13:51.08
14 128 FRED BRUBAKER 33 M CARMEL IN 00:35:32.34 00:02:28.93 01:24:15.03 17.38 00:03:40.02 01:12:26.35 03:18:22.67














OLYMPIC INDIVIDUAL Age Group Results for 35 - 39 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 195 ANDREW GREIF 37 M Geneva IL 00:24:03.85 00:01:16.37 01:02:47.17 23.32 00:01:06.92 00:40:00.10 02:09:14.42
2 113 KEVIN FERGUSON 38 M Chicago IL 00:26:10.39 00:01:20.21 01:04:18.16 22.77 00:00:36.97 00:44:02.65 02:16:28.39
3 245 DAVID WILLIAMS 36 M camby IN 00:31:19.62 00:02:45.60 01:42:21.22 14.3 00:00:00.00 10:36:46.61 02:23:08.35
4 186 RANDALL JUNG 37 M Belleville IL 00:26:50.32 00:02:12.35 01:08:31.91 21.37 00:01:38.79 00:49:45.29 02:28:58.65
5 155 ROBERT RICHTER 35 M Indianapolis IN 00:25:47.22 00:01:30.93 01:12:06.60 20.31 00:01:25.07 00:49:50.20 02:30:40.02
6 142 KIRK ARMSTRONG 37 M Terre Haute IN 00:26:49.86 00:03:00.99 01:17:45.07 18.83 00:01:04.17 00:50:13.34 02:38:53.42
7 10 ADAM OSHAUGHNESSY 37 M saint john IN 00:30:37.64 00:02:59.26 01:16:24.21 19.16 00:01:56.47 00:54:15.06 02:46:12.64
8 131 JEFF CARDELLA 35 M Indianapolis IN 00:34:32.36 00:04:45.49 01:24:52.92 17.25 00:00:37.40 00:59:28.10 03:04:16.26














OLYMPIC INDIVIDUAL Age Group Results for 40 - 44 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 174 MICHAEL LISH 42 M Chicago IL 00:21:16.13 00:01:18.98 01:04:54.58 22.56 00:00:44.48 00:44:17.53 02:12:31.70
2 137 EAMONN WARREN 43 M Carmel IN 00:24:33.39 00:01:46.44 01:11:39.10 20.43 00:01:35.08 00:42:48.53 02:22:22.53
3 118 KEITH KLEBACHA 43 M Chicago IL 00:21:13.14 00:01:37.98 01:13:24.25 19.95 00:00:42.50 00:46:15.53 02:23:13.41
4 99 MICHAEL TRAMPETTI 41 M Chicago IL 00:29:00.08 00:02:02.83 01:08:27.81 21.39 00:01:18.51 00:43:01.42 02:23:50.65
5 130 JEFF RAYBURN 44 M Rensselaer IN 00:26:11.61 00:04:27.17 01:08:23.86 21.41 00:02:07.35 00:44:11.07 02:25:21.06
6 11 MICHAEL MATTINGLY 43 M Louisville KY 00:28:29.50 00:01:31.32 01:06:17.95 22.09 00:00:53.10 00:51:06.37 02:28:18.24
7 9 SHAWN BOWMAN 41 M Dyer IN 00:23:17.04 00:02:10.50 01:11:29.93 20.48 00:01:19.41 00:51:36.97 02:29:53.84
8 132 ERIC RODKIN 44 M Bloomington IN 00:25:36.50 00:02:49.27 01:14:42.01 19.6 00:01:39.62 00:51:10.87 02:35:58.28
9 121 P J WOOLSTON 41 M CARMEL IN 00:31:07.48 00:02:58.29 01:20:14.84 18.25 00:01:23.94 00:40:32.40 02:36:16.94
10 62 BILL MANKINS 41 M Bloomington IN 01:26:14.37 23:17:02.42 00:41:01.62 35.69 00:00:00.00 10:50:00.20 02:36:31.36
11 198 ADAM HERGERT 40 M Rochester IL 00:33:03.95 00:01:33.64 01:15:42.01 19.34 00:00:56.69 00:45:39.09 02:36:55.37
12 177 BRADLEY HEIM 42 M Bloomington IN 00:28:30.36 00:03:07.88 01:23:00.43 17.64 00:01:35.23 00:54:58.72 02:51:12.62
13 140 CARLOS SALAZAR-LAZARO 40 M Savoy IL 00:45:33.81 00:06:21.44 01:27:22.50 16.76 00:02:15.27 00:57:04.63 03:18:37.65














OLYMPIC INDIVIDUAL Age Group Results for 45 - 49 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 136 CRAIG HOOKER 45 M Renssleaer IN 00:30:22.46 00:01:39.35 01:09:35.69 21.04 00:01:07.02 00:41:50.05 02:24:34.56
2 98 GREG CALLOZZO 49 M Chicago IL 00:26:16.21 00:01:23.11 01:10:50.03 20.67 00:01:53.42 00:44:48.79 02:25:11.55
3 7 STEVE BOYER 49 M Marshall IL 00:24:48.59 00:02:15.98 01:11:34.48 20.46 00:01:17.64 00:50:39.62 02:30:36.31
4 168 JEFF CRAIG 47 M Indianapolis IN 00:27:57.95 00:01:53.49 01:10:42.28 20.71 00:01:04.13 00:50:02.66 02:31:40.51
5 122 BRAD STELFLUG 49 M Westfield IN 00:28:28.36 00:02:04.96 01:10:57.58 20.63 00:01:12.65 00:49:33.94 02:32:17.49
6 202 ANDY GUTWEIN 47 M West Lafayette IN 00:27:36.47 00:02:50.76 01:15:54.74 19.29 00:01:20.82 00:49:34.99 02:37:17.78
7 156 SCOTT O'NEIL 48 M Jasper IN 00:30:56.38 00:01:41.80 01:18:26.38 18.67 00:02:41.98 00:47:37.85 02:41:24.39
8 188 LUKE POGUE 46 M Normal IL 00:29:55.38 00:02:36.74 01:24:15.62 17.38 00:02:08.96 00:44:59.01 02:43:55.71
9 39 CHAD LOCKYEAR 48 M Louisville KY 00:33:56.99 00:02:38.73 01:13:56.90 19.8 00:02:00.33 00:54:51.01 02:47:23.97
10 127 BEN RUSSELL 48 M Carmel IN 00:24:18.40 00:01:08.98 01:15:17.96 19.45 00:01:42.61 01:05:57.35 02:48:25.30
11 86 BRIAN WEITZ 49 M Mooresville IN 00:31:33.83 00:03:08.20 01:22:11.16 17.81 00:02:39.98 00:57:38.07 02:57:11.23
12 184 SCOTT BRADFORD 46 M NOBLESVILLE IN 00:33:49.58 00:04:16.06 01:24:01.94 17.43 00:02:35.39 01:17:31.76 03:22:14.74
13 47 TOM MILES 46 M martinsville IN 00:35:19.56 00:03:10.17 01:36:46.64 15.13 00:02:29.30 01:06:15.67 03:24:01.35














OLYMPIC INDIVIDUAL Age Group Results for 50 - 54 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 249 John Mccarthy 54 M

00:28:20.33 00:01:13.49 01:02:46.18 23.32 00:00:55.89 00:46:29.52 02:19:45.41
2 73 MICHAEL KERN 51 M Jasper IN 00:22:00.31 00:01:42.95 01:10:25.72 20.79 00:00:41.49 00:55:08.85 02:29:59.32
3 129 MICHAEL COTE 50 M Chicago IL 00:27:28.96 00:02:35.71 01:10:23.51 20.8 00:01:12.18 00:46:59.46 02:28:39.81
4 77 JOE SCHITTER 50 M Jasper IN 00:26:57.30 00:01:54.47 01:16:17.06 19.19 00:01:15.97 00:47:31.45 02:33:56.24
5 104 JOHN NEAL 52 M Carmel IN 00:29:07.50 00:03:42.05 01:13:29.77 19.92 00:02:00.23 00:46:43.50 02:35:03.06
6 163 KEVIN HIPSKIND 50 M Indianapolis IN 00:31:04.72 00:02:58.09 01:13:04.88 20.04 00:01:14.37 00:47:40.64 02:36:02.71
7 24 JAYSON WILLIAMS 50 M Evansville IN 00:29:22.16 00:01:42.24 01:12:48.20 20.11 00:00:59.52 00:51:47.36 02:36:39.48
8 34 PAUL PLUMMER 50 M Westfield IN 00:30:18.81 00:02:09.98 01:11:58.42 20.34 00:00:58.47 00:53:35.87 02:39:01.54
9 5 MASON FLAKE 54 M Newburgh IN 00:28:37.53 00:02:24.15 01:13:58.30 19.79 00:02:00.19 00:53:04.99 02:40:05.16
10 64 DENNIS THIMLING 54 M Jasper IN 00:00:00.00 08:30:02.37 01:15:17.04 19.45 00:02:09.64 00:59:12.40 02:40:15.14
11 187 MYRON PANSING 51 M Carterville IL 00:33:40.12 00:02:59.18 01:14:09.52 19.74 00:02:13.18 00:51:10.11 02:44:12.10
12 154 MIKE DEMERLY 52 M Boonville IN 00:35:07.54 00:03:11.20 01:12:49.95 20.11 00:01:16.35 00:53:50.88 02:46:15.92
13 117 PUWEI ZHANG 53 M West Lafayette IN 00:33:28.24 00:03:06.62 01:20:30.35 18.19 00:01:17.67 00:55:59.03 02:54:21.91
14 75 BRIAN HAYNES 51 M newburgh IN 00:32:53.94 00:01:56.03 01:14:40.76 19.61 00:02:12.86 01:02:57.84 02:54:41.42
15 67 RUSSELL SMITH 54 M danville IL 00:42:08.14 00:02:39.31 01:16:20.92 19.18 00:02:58.22 01:02:26.04 03:06:32.62














OLYMPIC INDIVIDUAL Age Group Results for 55 - 59 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 27 KEVIN ALDRICH 57 M Carol Stream IL 00:31:31.64 00:01:44.61 01:16:01.46 19.26 00:00:53.94 00:55:13.85 02:45:25.49
2 114 MIKE HOLLERN 58 M Louisville KY 00:38:52.65 00:09:28.84 01:03:52.02 22.92 22:51:24.10 02:15:13.53 02:58:51.14
3 112 DANIEL THOMPSON 57 M CENTERVILLE OH 00:40:59.75 00:04:33.56 01:16:51.18 19.05 00:02:56.52 00:54:45.74 03:00:06.75
4 13 THOMAS DOWD 58 M Evansville IN 00:34:28.04 00:05:16.35 01:22:19.17 17.78 00:02:35.73 00:56:55.10 03:01:34.39
5 92 GLENN MANDEVILLE 55 M terre haute IN 00:43:40.79 00:08:30.20 01:23:04.43 17.62 00:04:50.64 01:00:59.47 03:21:05.54
6 141 PATRICK QUILLEN 55 M Lafayette IN 00:44:59.09 00:06:43.28 01:28:31.76 16.54 00:03:05.84 01:00:58.04 03:24:18.01














OLYMPIC INDIVIDUAL Age Group Results for 60 - 64 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 179 JOHN KINDRED 64 M Indianapolis IN 00:30:36.84 00:04:41.11 01:17:15.10 18.95 00:01:12.09 00:50:51.91 02:44:37.04
2 79 GARY STAMPER 61 M Columbia MO 00:34:13.13 00:06:42.79 01:30:53.84 16.11 00:03:06.27 01:03:52.42 03:18:48.45
3 173 MICHAEL BLANSKI 62 M Park Ridge IL 00:37:50.82 00:06:41.38 01:25:32.58 17.12 00:02:47.17 01:12:48.79 03:25:40.74














OLYMPIC INDIVIDUAL Age Group Results for 65 - 69 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 180 JAMES WEBSTER 66 M urbana IL 00:41:22.75 00:03:45.43 01:23:54.95 17.45 00:02:59.04 01:00:48.12 03:12:50.30
2 250 Robert Turner 68 M

00:43:04.64 00:04:22.58 01:31:08.74 16.06 00:03:33.51 01:31:48.12 03:53:57.58














OLYMPIC INDIVIDUAL Age Group Results for 70+ based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 146 PATRICK BOURDILLON 72 M Carmel IN 00:33:39.22 00:02:28.43 01:13:07.58 20.02 00:01:52.71 00:49:14.41 02:40:22.35
2 147 MOUNT DAVIS 74 M Louisville KY 00:32:31.75 00:02:44.69 01:16:32.47 19.13 00:02:34.08 01:06:36.24 03:00:59.21
3 100 JOHN HELLER 71 M West Lafayette IN 00:32:41.37 00:07:18.55 01:35:15.08 15.37 00:02:38.79 01:08:11.67 03:26:05.46














OLYMPIC INDIVIDUAL Age Group Results for 1 - 19 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 182 OLIVIA RIGHTLEY 17 F Terre Haute IN 00:26:18.49 00:01:42.61 01:29:43.21 16.32 00:01:14.03 00:59:43.48 02:58:41.82














OLYMPIC INDIVIDUAL Age Group Results for 20 - 24 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 38 BRITTANI GROVE 23 F Goshen IN 00:20:16.08 00:01:48.09 01:20:56.44 18.09 00:00:47.73 00:42:30.47 02:26:18.80














OLYMPIC INDIVIDUAL Age Group Results for 25 - 29 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 89 HANNAH TASCHWER 27 F Indianapolis IN 00:23:44.81 00:01:55.42 01:09:42.26 21 00:01:03.70 00:46:31.27 02:22:57.46
2 119 MARGARET BARAWSKAS 29 F Terre Haute IN 00:26:19.88 00:02:01.79 01:17:12.17 18.96 00:01:41.29 00:51:15.62 02:38:30.75
3 115 STEPHANIE SINDERS 29 F Lebanon IN 00:28:59.18 00:01:25.47 01:17:44.78 18.83 00:00:51.69 00:54:56.76 02:43:57.88
4 30 MEGAN MARKS 26 F Chicago IL 00:28:41.24 00:01:04.48 01:19:50.81 18.34 00:00:47.30 00:55:31.31 02:45:55.14
5 111 SARAH CATALANO 27 F Chicago IL 00:33:04.67 00:03:38.81 01:23:47.39 17.47 00:02:10.79 00:53:15.48 02:55:57.14














OLYMPIC INDIVIDUAL Age Group Results for 30 - 34 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 48 KRISTEN SALKAS 30 F Chicago IL 00:28:34.15 00:01:50.41 01:21:14.51 18.02 00:01:52.93 00:44:08.59 02:37:40.59
2 159 ALISON CONQUEST 30 F Terre Haute IN 00:29:34.86 00:01:43.85 01:23:47.76 17.47 00:00:45.69 00:49:47.16 02:45:39.31
3 102 MEGAN NEFF 34 F Chicago IL 00:29:14.01 00:04:13.61 01:25:36.81 17.1 00:01:17.99 00:51:46.12 02:52:08.53
4 61 CHELSEA KINGSTON 31 F Indpls IN 00:33:12.37 00:02:25.50 01:23:11.94 17.6 00:01:53.98 00:51:53.01 02:52:36.78
5 37 MY NA NGUYEN 30 F Indianapolis IN 00:33:06.97 00:03:09.25 01:28:20.02 16.57 00:02:07.73 00:51:39.91 02:58:23.88
6 76 MANDY LEWZADER 33 F Terre Haute IN 00:36:26.55 00:06:35.43 01:39:34.96 14.7 00:02:37.29 01:10:02.97 03:35:17.19














OLYMPIC INDIVIDUAL Age Group Results for 35 - 39 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 49 MARIBETH YOST 35 F Chicago IL 00:28:15.90 00:02:07.40 01:16:24.67 19.16 00:01:07.73 00:47:34.68 02:35:30.38
2 242 KATE PATTERSON 39 F Olney IL 00:26:09.35 00:01:09.26 01:15:14.53 19.46 00:01:20.23 00:52:46.20 02:36:39.58
3 162 ANJELICA DURAZO 37 F CHICAGO IL 00:29:02.29 00:02:36.44 01:28:56.90 16.46 00:03:08.91 00:56:50.37 03:00:34.91














OLYMPIC INDIVIDUAL Age Group Results for 40 - 44 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 170 ERIKA OSLAKOVIC 40 F CHICAGO IL 00:33:40.20 00:02:32.87 01:11:56.75 20.35 00:01:12.12 00:46:32.45 02:35:54.40
2 167 BRANDI CRAIG 41 F Indianapolis IN 00:37:58.22 00:01:57.85 01:21:16.28 18.01 00:02:55.02 00:53:04.31 02:57:11.68














OLYMPIC INDIVIDUAL Age Group Results for 45 - 49 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 84 DANIELLE DECKARD 48 F Brazil IN 00:30:48.44 00:01:16.47 01:26:28.65 16.93 00:00:41.40 00:58:59.93 02:58:14.89
2 164 MICHELLE HIPSKIND 49 F Indianapolis IN 00:31:08.01 00:04:39.88 01:25:56.44 17.04 00:03:26.47 00:54:06.08 02:59:16.88
3 252 Karen Lane 49 F Vincennes IN 00:33:16.42 00:03:41.67 01:24:56.76 17.24 00:02:58.42 00:56:22.26 03:01:15.54
4 59 CHRISTINE SIDERS 45 F Carmel IN 00:34:44.21 00:04:43.43 01:30:04.52 16.25 00:03:36.89 01:04:58.44 03:18:07.48
5 78 CHRISTINE STAMPER 48 F Columbia MO 00:35:43.67 00:05:14.41 01:30:47.92 16.13 00:03:07.40 01:03:50.88 03:18:44.28














OLYMPIC INDIVIDUAL Age Group Results for 50 - 54 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 120 SUSAN BANKSTON 51 F Carmel IN 00:29:39.98 00:03:05.08 01:14:46.84 19.58 00:02:06.18 00:51:08.09 02:40:46.17
2 185 PAULA RAWLINGS 53 F Columbia MO 00:30:04.03 00:01:34.19 01:27:10.25 16.8 00:00:53.92 00:56:40.67 02:56:23.07
3 108 APRIL SAUER 53 F Lafayette IN 00:31:04.35 00:02:12.75 01:32:02.68 15.91 00:01:54.76 01:03:23.49 03:10:38.03














OLYMPIC INDIVIDUAL Age Group Results for 60 - 64 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 18 MARTHA WHITACRE 61 F Paris IL 00:26:34.49 00:01:31.66 01:11:14.01 20.55 00:01:27.83 00:49:48.04 02:30:36.03














OLYMPIC INDIVIDUAL Age Group Results for 70+ based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 85 ELIZABETH BRACKETT 76 F Chicago IL 00:35:07.98 00:02:46.08 01:27:29.51 16.73 00:01:52.25 01:05:58.67 03:13:14.48