SPRINT INDIVIDUAL Top Males Overall based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 210 BEN WAITE 36 M Zionsville IN 00:15:16.73 00:01:06.98 00:31:14.89 23.44 00:00:33.02 00:20:13.38 01:08:25.00
2 70 JASON LUCHTEFELD 42 M Robinson IL 00:15:36.27 00:00:44.60 00:31:37.51 23.15 00:00:40.38 00:22:22.50 01:11:01.26
3 57 DAMIEN PERAINO 28 M Chicago IL 00:16:06.75 00:01:15.37 00:33:27.63 21.88 00:00:38.40 00:20:16.20 01:11:44.35














SPRINT INDIVIDUAL Top Females Overall based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 124 ASHLEY MATTESON 29 F Bloomington IN 00:12:17.03 00:01:25.34 00:39:30.87 18.53 00:00:46.71 00:24:26.11 01:18:26.06
2 74 DESSA COOPER 33 F West York IL 00:15:45.42 00:01:29.54 00:39:06.24 18.72 00:00:59.62 00:24:06.59 01:21:27.42
3 66 STEPHANIE STEIDER 32 F Greenwood IN 00:15:02.40 00:01:49.83 00:38:58.92 18.79 00:01:36.36 00:24:18.43 01:21:45.92














SPRINT INDIVIDUAL Age Group Results for 1 - 19 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 251 Jacob Turner 17 M

00:11:55.93 00:01:20.39 00:37:26.31 19.55 00:01:15.36 00:20:14.64 01:12:12.63
2 152 JAYDEN MONTGOMERY 19 M Holland IN 00:16:04.90 00:02:24.89 00:38:50.84 18.85 00:01:04.59 00:20:17.04 01:18:42.25
3 126 BRADY PAGE 18 M West Terre Haute IN 00:19:52.42 00:01:50.09 00:37:17.72 19.63 00:01:45.49 00:18:53.92 01:19:39.65
4 197 SAM OTTWAY 14 M Evansville IN 00:15:56.12 00:03:10.06 00:53:48.76 13.61 00:01:00.32 00:34:56.60 01:48:51.87














SPRINT INDIVIDUAL Age Group Results for 20 - 24 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 149 TANNER WITSKEN 23 M Carmel IN 00:17:09.87 00:02:20.51 00:38:10.76 19.18 00:00:45.00 00:20:06.74 01:18:32.89
2 194 CONNOR ZAUTKE 20 M Scottsdale AZ 00:11:58.93 00:02:13.47 00:41:00.73 17.85 00:00:48.86 00:24:05.31 01:20:07.31
3 148 MITCHELL OSTROWSKI 23 M Indianapolis IN 00:16:16.22 00:02:57.79 00:38:48.10 18.87 00:01:09.28 00:21:42.43 01:20:53.82
4 193 JACOB GUTSTEIN 20 M Short Hills NJ 00:13:29.28 00:01:55.31 00:44:26.76 16.47 00:00:24.97 00:22:23.03 01:22:39.34














SPRINT INDIVIDUAL Age Group Results for 25 - 29 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 2 ROSS WOROBEL 29 M Brookfield IL 00:20:31.31 00:01:38.90 00:37:04.70 19.75 00:00:36.10 00:22:56.77 01:22:47.78














SPRINT INDIVIDUAL Age Group Results for 30 - 34 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 199 BRENT FORBES 34 M terre haute IN 00:19:10.70 00:01:23.18 00:40:54.70 17.9 00:01:03.08 00:24:59.38 01:27:31.04
2 205 TODD CAPES 33 M Indianapolis IN 00:21:54.43 00:02:24.86 00:43:54.73 16.67 00:02:24.11 00:26:41.65 01:37:19.77














SPRINT INDIVIDUAL Age Group Results for 35 - 39 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 171 TRAVIS MONTGOMERY 38 M Crown Point IN 00:13:57.43 00:00:35.03 00:33:47.27 21.67 00:00:50.37 00:22:38.41 01:11:48.50
2 36 CHRISTOPHER NAVIN 36 M Chicago IL 00:15:04.17 00:01:03.59 00:00:00.00 0 09:49:13.20 00:22:12.48 01:13:05.38
3 208 ZACHARY COOPER 36 M West York IL 00:15:10.51 00:01:22.86 00:33:15.15 22.02 00:00:44.98 00:23:59.41 01:14:32.91
4 125 BEN MUELLER 35 M Sycamore IL 00:16:27.50 00:01:19.68 00:37:37.70 19.46 00:00:35.53 00:22:10.04 01:18:10.44
5 244 JASON MATHIS 36 M Bloomington IN 00:17:50.42 00:01:34.62 00:36:46.02 19.91 00:01:05.47 00:21:19.50 01:18:36.04
6 106 MOHAMED HAMDOUCHI 38 M Indianapolis IN 00:18:42.01 00:02:27.49 00:42:16.89 17.32 00:01:53.75 00:25:01.48 01:30:21.62
7 26 MICHAEL WEST 39 M Owensboro KY 00:22:32.61 00:04:05.13 00:48:35.77 15.07 00:01:30.12 00:29:44.98 01:46:28.62














SPRINT INDIVIDUAL Age Group Results for 40 - 44 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 90 CLAY GASWAY 43 M Greencastle IN 00:14:25.53 00:00:56.99 00:31:59.80 22.89 00:00:52.38 00:23:53.27 01:12:07.96
2 196 BRAD MUCKERHEIDE 43 M Wonder Lake IL 00:13:03.24 00:00:35.08 00:33:31.27 21.84 00:00:54.95 00:26:05.85 01:14:10.39
3 190 EDWARD MCBREARTY 44 M Chicago IL 00:16:52.80 00:01:09.55 00:33:26.22 21.89 00:00:54.00 00:24:15.88 01:16:38.44
4 58 ROBERT PARSONS 40 M West Terre Haute IN 00:14:50.55 00:02:22.78 00:38:34.44 18.98 00:01:24.80 00:24:52.28 01:22:04.86
5 183 BRENT HEATON 41 M Terre Haute IN 00:13:20.02 00:02:06.19 00:39:51.19 18.37 00:01:57.75 00:26:17.45 01:23:32.59
6 29 WILL MCADAMS 44 M Hamilton OH 00:14:01.51 00:04:13.97 00:46:12.23 15.84 00:02:19.98 00:29:01.65 01:35:49.34
7 150 NATHAN SCHAUMLEFFEL 41 M TERRE HAUTE IN 00:18:10.65 00:05:45.89 00:44:10.37 16.57 00:01:12.15 00:28:35.73 01:37:54.79














SPRINT INDIVIDUAL Age Group Results for 45 - 49 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 160 MOUNT DAVIS JR 48 M Evansville IN 00:13:55.03 00:01:01.86 00:34:26.33 21.26 00:01:42.25 00:26:31.33 01:17:36.79
2 143 WILLIAM CRAWFORD 45 M Covington IN 00:19:50.31 00:01:10.90 00:38:20.47 19.1 00:00:31.90 00:25:16.61 01:25:10.19














SPRINT INDIVIDUAL Age Group Results for 50 - 54 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 82 MICHAEL ARENDS 50 M Oak Lawn IL 00:16:08.79 00:03:02.92 00:33:01.18 22.17 00:01:28.20 00:24:54.28 01:18:35.37
2 247 GARY WHISENAND 51 M Plainfield IN 00:18:29.21 00:02:40.26 00:36:18.34 20.17 00:01:42.04 00:25:07.67 01:24:17.52
3 3 BILL LOVEALL 50 M Evansville IN 00:25:55.34 00:03:54.68 00:38:39.10 18.94 00:03:02.32 00:32:27.77 01:43:59.20














SPRINT INDIVIDUAL Age Group Results for 55 - 59 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 153 MIKE CARPENTER 56 M Terre haute IN 00:20:16.10 00:02:39.95 00:42:06.70 17.39 00:01:16.08 00:33:29.00 01:39:47.83














SPRINT INDIVIDUAL Age Group Results for 60 - 64 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 28 MARK MANNEBACH 61 M DeKalb IL 00:13:48.91 00:01:07.04 00:36:04.58 20.3 00:00:31.61 00:26:50.35 01:18:22.48














SPRINT INDIVIDUAL Age Group Results for 65 - 69 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 246 STAN STROHM 65 M Robinson IL 00:16:37.27 00:01:00.23 00:32:25.47 22.58 00:01:14.00 00:23:07.85 01:14:24.81
2 135 JIM CHILDERS 65 M Princeton IN 00:23:35.55 00:03:13.05 00:47:01.43 15.57 00:02:15.94 00:40:56.58 01:57:02.55














SPRINT INDIVIDUAL Age Group Results for 70+ based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 107 CHRIS RILEY 70 M Lafayette IN 00:18:49.07 00:03:29.48 00:46:52.06 15.62 00:03:16.51 00:37:58.94 01:50:26.06














SPRINT INDIVIDUAL Age Group Results for 25 - 29 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 15 ERIN LUCAS 29 F Indianapolis IN 00:23:43.16 00:03:50.03 00:50:07.89 14.61 00:01:13.43 00:31:27.24 01:50:21.75














SPRINT INDIVIDUAL Age Group Results for 30 - 34 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 191 MERRYLEE ZEMPEL 30 F Indianapolis IN 00:16:08.64 00:01:08.50 00:39:37.69 18.48 00:00:57.62 00:26:48.20 01:24:40.65
2 172 LAUREN WONG 34 F Chicago IL 00:15:50.28 00:02:36.89 00:38:52.47 18.83 00:01:16.15 00:27:05.30 01:25:41.10
3 243 BRITTANY PATTERSON 31 F Terre Haute IN 00:17:09.88 00:01:38.58 00:44:51.00 16.33 00:01:19.76 00:28:47.02 01:33:46.24
4 25 ASHLEE CADMAN 34 F Covington IN 00:24:28.94 00:04:13.88 00:59:47.85 12.24 00:02:12.33 00:38:46.16 02:09:29.15














SPRINT INDIVIDUAL Age Group Results for 35 - 39 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 206 DORICE HANKEMEIER 39 F Muncie IN 00:16:44.81 00:01:23.72 00:38:39.68 18.94 00:00:55.34 00:28:20.11 01:26:03.65
2 97 ASHLEY OTTWAY 38 F Evansville IN 00:25:24.27 00:02:20.74 00:46:33.44 15.73 00:00:54.00 00:26:27.40 01:41:39.84
3 65 SARAH MITCHELL 36 F Paris IL 00:23:02.11 00:02:42.22 00:45:43.71 16.01 00:03:34.75 00:32:04.63 01:47:07.43














SPRINT INDIVIDUAL Age Group Results for 40 - 44 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 31 JENNIFER CASANA 40 F Evansville IN 00:26:07.34 00:04:01.75 01:03:02.13 11.61 00:02:30.05 00:40:35.76 02:16:17.02














SPRINT INDIVIDUAL Age Group Results for 45 - 49 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 103 ELAINE GOULD 49 F Chicago IL 00:16:53.57 00:01:42.60 00:38:05.92 19.22 00:01:23.40 00:24:55.59 01:23:01.08
2 201 TERESA OLIVER 47 F Tennyson IN 00:18:26.40 00:02:37.35 00:44:11.93 16.57 23:15:07.98 01:14:33.36 01:34:57.02














SPRINT INDIVIDUAL Age Group Results for 50 - 54 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 32 SARAH MCADAMS 52 F Greencastle IN 00:14:35.39 00:02:17.02 00:48:26.13 15.11 00:00:30.64 00:26:50.63 01:32:39.82
2 145 BERNIE MC NALLY 52 F chicago IL 00:21:42.78 00:01:46.91 00:42:20.89 17.29 00:01:56.78 00:29:44.63 01:37:31.99














SPRINT INDIVIDUAL Age Group Results for 60 - 64 based on Chip Elapsed time
Position Bib # Name Age Gender City State Swim T1 Bike MPH T2 Run Total
1 181 SUE REYNOLDS 64 F Bloomington IN 00:15:13.90 00:00:49.68 00:38:11.74 19.17 00:00:46.99 00:31:01.00 01:26:03.32